Spojené státy budou Česku kompenzovat vojenskou pomoc Ukrajině

Česko patří od začátku ruské invaze ke štědrým podporovatelům Ukrajiny. Nyní za to dostane od USA finance na modernizaci armády.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

USA poskytnou v rámci zahraniční vojenské spolupráce Česku dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy korun), informuje web CNN Prima News. Peníze půjdou na modernizaci armády. Jde o částečnou kompenzaci za techniku, kterou země poskytla Ukrajině. „Finance jsou určené k vybudování kapacit našich českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska a k náhradě vojenských kapacit, které Česká republika poskytla nebo poskytne Ukrajině,“ cituje CNN Prima News amerického velvyslance v Praze Bijana Sabeta.

Česká pomoc za desítky miliard korun

Ten ohlásil poskytnutí finanční pomoci Washingtonem ve čtvrtek. Praha nepřijme peníze z USA na armádu poprvé. Už loni na podzim Česko dostalo příslib 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun). Nově avizovaných 200 milionů dolarů bude pocházet z programu Zahraničního vojenského financování. „Velmi si vážíme této pomoci, kterou vnímáme jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá. Prostředky využijeme k další modernizaci naší armády,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Česko podrobnosti o pomoci Ukrajině nezveřejňuje z bezpečnostních důvodů. Web Lidovky píše, že za loňský rok šlo o vojenskou pomoc za 47 miliard korun. Částku sdělilo bez dalších informací samo ministerstvo obrany. Detaily je ale nemožné se dozvědět. Sdělit lze to, že vojenská asistence Ukrajině se skládá z vládních darů a pomoci, sbírek organizovaných ukrajinskou ambasádou v Praze a udělených licencí na komerční dodávky. Ty jsou největší součástí naší pomoci,“ uvedla pro Lidovky mluvčí resortu Simona Cigánková.

Marocké tanky se modernizují v Česku

Ani v letošním roce nezůstává Česko v pomoci pozadu. V zemi například budou modernizovány tanky T-72, které se rozhodlo poslat do válkou zasažené země Maroko, píše web Novinky. Stroje se opravují ve firmě Exalibur ve Šternberku, kde byl v lednu na návštěvě premiér Petr Fiala. Novinky upozorňují, že africké tanky se měly objevit na záběrech exkurze českého předsedy vlády ve firmě na Olomoucku.

iZdroj fotografie: Exik0 / Creative Commons / CC BY-SA
Česko také poslalo na Ukrajinu ze svých zásob desítky tanků T-72

Prozradit jejich původ měla skutečnost, že T-72 z Maroka mají pískovou kamufláž. Africká země byla k dodávce tanků na Ukrajinu přesvědčena USA, protože v Evropě už žádné stroje T-72 nejsou k dispozici, píší Novinky. Maroko se tak stalo první zemí Afriky, která poslala zbraně na Ukrajinu. V Česku se tanky T-72 modernizovaly i v minulém roce. A to jak ty, které pocházely přímo z tuzemska, tak z dalších zemí, připomínají Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad