Spojené státy budou Česku kompenzovat vojenskou pomoc Ukrajině

Česko patří od začátku ruské invaze ke štědrým podporovatelům Ukrajiny. Nyní za to dostane od USA finance na modernizaci armády.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

USA poskytnou v rámci zahraniční vojenské spolupráce Česku dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy korun), informuje web CNN Prima News. Peníze půjdou na modernizaci armády. Jde o částečnou kompenzaci za techniku, kterou země poskytla Ukrajině. „Finance jsou určené k vybudování kapacit našich českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska a k náhradě vojenských kapacit, které Česká republika poskytla nebo poskytne Ukrajině,“ cituje CNN Prima News amerického velvyslance v Praze Bijana Sabeta.

Česká pomoc za desítky miliard korun

Ten ohlásil poskytnutí finanční pomoci Washingtonem ve čtvrtek. Praha nepřijme peníze z USA na armádu poprvé. Už loni na podzim Česko dostalo příslib 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun). Nově avizovaných 200 milionů dolarů bude pocházet z programu Zahraničního vojenského financování. „Velmi si vážíme této pomoci, kterou vnímáme jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá. Prostředky využijeme k další modernizaci naší armády,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Česko podrobnosti o pomoci Ukrajině nezveřejňuje z bezpečnostních důvodů. Web Lidovky píše, že za loňský rok šlo o vojenskou pomoc za 47 miliard korun. Částku sdělilo bez dalších informací samo ministerstvo obrany. Detaily je ale nemožné se dozvědět. Sdělit lze to, že vojenská asistence Ukrajině se skládá z vládních darů a pomoci, sbírek organizovaných ukrajinskou ambasádou v Praze a udělených licencí na komerční dodávky. Ty jsou největší součástí naší pomoci,“ uvedla pro Lidovky mluvčí resortu Simona Cigánková.

Marocké tanky se modernizují v Česku

Ani v letošním roce nezůstává Česko v pomoci pozadu. V zemi například budou modernizovány tanky T-72, které se rozhodlo poslat do válkou zasažené země Maroko, píše web Novinky. Stroje se opravují ve firmě Exalibur ve Šternberku, kde byl v lednu na návštěvě premiér Petr Fiala. Novinky upozorňují, že africké tanky se měly objevit na záběrech exkurze českého předsedy vlády ve firmě na Olomoucku.

iZdroj fotografie: Exik0 / Creative Commons / CC BY-SA
Česko také poslalo na Ukrajinu ze svých zásob desítky tanků T-72

Prozradit jejich původ měla skutečnost, že T-72 z Maroka mají pískovou kamufláž. Africká země byla k dodávce tanků na Ukrajinu přesvědčena USA, protože v Evropě už žádné stroje T-72 nejsou k dispozici, píší Novinky. Maroko se tak stalo první zemí Afriky, která poslala zbraně na Ukrajinu. V Česku se tanky T-72 modernizovaly i v minulém roce. A to jak ty, které pocházely přímo z tuzemska, tak z dalších zemí, připomínají Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články