Češi ve válce: Pomoc ukrajinské armádě se jim může vymstít. Některé z nich čeká obrovský problém

Zapojit se bojů na Ukrajině proti Rusku byl od začátku války v Česku překvapivý zájem. Stovky Čechů povolení dostaly od prezidenta, další odjely na vlastní pěst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezident Miloš Zeman v květnu povolil 103 Čechům, aby bojovali na straně Ukrajiny ve válce proti Rusku, informoval server E15. Naopak dalším stovkám žádostí hlava státu nevyhověla. Důvodem byla například skutečnost, že někteří žadatelé byli ve vězení nebo ve vazbě, u dalších to zase nedoporučilo ministerstvo obrany. Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení resortu byli mezi žadateli o vstup do ukrajinské armády také profesionální vojáci a příslušníci aktivních záloh, které stát potřebuje k zajištění obranyschopnosti, píše web E15.

Základní výcvik

To ale neznamená, že na ukrajinské straně bojuje jen zmíněných 103 českých občanů. Mnoho dalších do země odcestovalo samo. A nejde jen o zkušené muže, kteří si například v minulosti prošli alespoň základní vojenskou službou. Jak informoval server Novinky, mezi dobrovolníky z Česka je také osmnáctiletý mladík. Na frontu se dostal především díky tomu, že se naučil rychle ukrajinsky a je tak využíván i jako překladatel. Předtím ale prošel výcvikovým táborem pro dobrovolníky, který se nachází u Lvova.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojenský výcvik

Právě tam musí zájemci prokázat svou odvahu a schopnosti, jinak je dobrovolnický prapor posílá zpět domů. Všichni Češi, kteří přijedou na Ukrajinu bojovat sami za sebe, ale zároveň podstupují velké riziko. Pokud nemají povolení od českých úřadů bojovat v cizím vojsku, dopouští se trestného činu. Jak připomíná web Hlídací pes, už na začátku března se premiér Petr Fiala dohodl s prezidentem Zemanem, že lidem bojujícím na Ukrajině bude garantována beztrestnost abolicí.

Rizika jsou velká

Přesto se dobrovolníci vystavují riziku, protože bojují na Ukrajině sami za sebe. Nemohou tak počítat se statutem válečných veteránů a v případě repatriace či jiných problémů stát postupuje jako v jakékoli jiné konzulární situaci, píše Hlídací pes. Pouze konzulárním případem tak byla i situace, když zemřel Čech na Donbasu. Jak informoval server iRozhlas, muž z Třebíče je prvním a zatím jediným potvrzeným českým občanem zabitým během bojů na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ministerstvo zahraničí

„V případě zranění či úmrtí Čechů v zahraničí mají naše zastupitelské úřady zavedené postupy. Jde o standardní konzulární proceduru, kdy jsou naši kolegové v kontaktu s rodinou dotčeného občana, s místními úřady či pojišťovnou. Ve vámi zmíněných případech dobrovolníků na Ukrajině nepoužívá MZV žádný speciální postup,“ cituje mluvčí ministerstva zahraničí Lenku Do web Hlídací pes. Objevují se proto návrhy, aby i na dobrovolníky bylo pohlíženo jako na válečné veterány.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články