Dovolená v Chorvatsku bude letos propadák: K omezení turistů a předraženým zájezdům se přidává i moře plné výkalů

Do Chorvatska tradičně zřejmě i letos vyrazí na dovolenou mnoho Čechů. Podmínky v zemi se přitom pro turisty čím dál více zhoršují.

i Zdroj fotografie: Klippiti / Creative Commons / CC BY
                   

Loni byli mnozí Češi se svou dovolenou v Chorvatsku nespokojení. Jak informuje web TN, důvodem nebyla ani tak omezení turistů či předražené zájezdy, ale především znečištěné moře plné výkalů. Kvůli velkému množství splašků někde nebylo koupání vůbec možné. Šlo i o velmi oblíbenou Makarskou riviéru. Například rodina z Plzeňska strávila v létě loňského roku 14 dní v městečku Podgora, kvůli množství fekálií ale nebylo možné se v moři koupat tak, jako dříve. Pás splašků v kombinaci s hnědo-bílou pěnou byl často dlouhý i několik stovek metrů.

Ve vodě byly exkrementy i toaletní či dámské potřeby

„Celé to bylo ohraničené takovým mastným filmem a bylo to u břehu velmi zapáchající,“ popsal loni pro web TN svou zkušenost Lukáš Mičola. V Chorvatsku si problém uvědomují, podle sdělení tamního infocentra ale není možné situaci řešit. Policie totiž nedokáže identifikovat, ze které lodi byly splašky vypuštěny. Přestože i v předchozích letech se občas tyto problémy v oblíbené dovolenkové destinaci objevily, v poslední době jich přibývá. Podle některých navíc fekálie ne vždy pochází pouze z lodí. Zdá se tak, že dovolená v Chorvatsku bude letos propadák.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Chorvatsku už existují projekty směřující k udržitelnosti, v Dubrovníku například platí omezení počtu výletních lodí

Se svou zkušeností se loni podělila i Monika Lužná, která strávila dovolenou v Zaostrogu. Splašky viděli její přátelé při sportování na moři. „Když byli na tom paddleboardu, viděli, že to šlo z potrubí, které tam vyúsťovalo do moře. Nebylo to z žádné lodi, těch lodí tam tolik ani nepluje. V Podgoře jich je rozhodně víc,“ uvedla loni pro web TN. Dá se tedy předpokládat, že podobných příběhů bude i v letošním roce mnoho. Například v roce 2019 dokonce i samy chorvatské úřady před koupáním v moři varovaly.

Tehdy šlo dokonce o zdraví

Web Expres píše, že před 4 lety se kvůli fekáliím z kanalizace dostaly do moře u vesničky Srebreno nedaleko Dubrovníku střevní bakterie Eschericha coli, které mohou být pro člověka nebezpečné. Podobná zkušenost může dovolenou mnoha Čechům zkazit i letos. Kromě toho jsou v zemi zavedena také nová omezující nařízení. Jak Události247 psaly na začátku května, v Chorvatsku platí od letoška zákony, které omezují pití alkoholu na veřejnosti a zakazují nošení plavek mimo pláže.

iZdroj fotografie: Adam Jones Adam63 / Creative Commons / CC-BY-SA
Od letošního roku platí v Chorvatsku nové zákony, jež omezují pití alkoholu na veřejnosti či zakazují nošení plavek mimo pláže

Za porušení hrozí lidem několika tisícové pokuty. Čechům se pak dovolená v Chorvatsku prodraží i z jiného důvodu. Od ledna vstoupila země do eurozóny, což způsobilo značné zdražení. Události247 už na začátku roku upozornily, že u některých komodit došlo k výraznému navýšení cen. Například káva podražila až o 20 procent. Nejen proto si zřejmě někteří Češi cestu do Chorvatska letos rozmyslí. Další k tomu budou v budoucnu donuceni kvůli tomu, že země hodlá omezovat počty turistů, jak informuje web Plus Jeden Deň.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články