Čechy nejvyhledávanější destinací pro letní dovolenou zůstává i letos Chorvatsko. U Jadranu nicméně proběhlo od poslední sezóny několik změn.
Chorvatsko vstoupilo od ledna do eurozóny a obchodníci toho využili. Jak Události247 upozornily již na začátku roku, zemi postihlo velké zdražení. Chorvati jsou nešťastní hlavně z prudkého zvýšení cen u oblíbené kávy, která zdražila až o 20 procent. Ceny se ale zvedly napříč všemi segmenty, a proto s tím musí počítat i Češi při návštěvě restaurací, pekáren a obchodů s potravinami. Je proto velmi pravděpodobné, že i ti, kteří přijedou do země s obvyklou hotovostí, budou muset zřejmě letos navštívit bankomat.
Při výběru peněz se vyplatí obezřetnost
Velmi snadno se někteří lidé nechávají napálit na trik provozovatelů bankomatů. Některé přístroje nabízí výběr s takzvanou konverzí. V praxi to znamená, že kurz měny bude stanoven provozovatelem bankomatu a nikdy neodpovídá tomu skutečnému. Je řádově o několik korun vyšší. Při výběru větší částky proto mohou lidé přijít o tisíce korun, upozorňuje web eJadran.
Při odmítnutí „dynamic currency conversion“ je pak použit aktuální kurz, který nabízí klientovi jeho česká banka, informuje web Finance. Nemusí být sice ten nejvýhodnější, ale je plně srovnatelný s turistickou směnárnou. Každý bankomat v EU má povinnost předem informovat klienta, jaké poplatky budou s platbou spojeny. S konverzí se však lidé mohou setkat nejen při výběru peněz z bankomatu, ale také při placení například na čerpacích stanicích, upozorňuje web eJadran.
Jak se v tom vyznat?
Člověk může platbu s konverzí jednoduše zjistit tím, že částka na terminálu je uvedena v korunách a nikoli v eurech. Rozhodně se vyplatí takovou platbu odmítnout a požadovat platbu v tamní měně. Češi mohou přijít o své peníze v Chorvatsku nejen kvůli výběru z bankomatu. Lidé by si měli dávat také pozor na dodržování nových pravidel, jinak mohou dostat na dovolené pokutu. V Chorvatsku platí nové vyhlášky, které omezují pití alkoholu na veřejnosti či zakazují nošení plavek mimo pláže, jak Události247 psaly v květnu.
Blíží se léto a mnohé z nás tak čekají zahraniční výběry z bankomatu či platby kartou. To s sebou nese rizika dokonce i pro lidi, kteří si myslí, že mají finanční gramotnost dobře zmáknutou. Takže koukněte tady na @janekrubes, ať v tom nezahučíte za tísíce https://t.co/CWYdkgHayl
— Janis Aliapulios (@janis_ali) June 9, 2022
Přísné dodržování nových pravidel je například požadováno v oblíbeném Splitu. „Obyvatelé Splitu vytvářejí tlak na samosprávy a žádají, aby město zasáhlo do veřejného pořádku,“ uvedl pro web CNN Prima News vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví ČR v Záhřebu Tomáš Stolina. Podle něj za přestupky hrozí pokuty až do výše 300 eur. „To jsou vždy maximální hranice. Uvidíme, jak se k tomu výběrčí postaví. Nicméně doporučujeme našim občanům při cestách do zahraničí se vždy předem seznámit s místními vyhláškami,“ dodal pro CNN Prima News.