Cibule se možná brzy stane nedostatkovým zbožím. Češi by si měli udělat zásoby, dokud je čas

U některých potravin panují v posledních týdnech vysoké ceny nejen kvůli inflaci, ale také jejich celkovému nedostatku. Jednou z nich je i cibule.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Zdražování Čechy trápí i v letošním roce. Přestože inflace trochu zpomalila, stále se drží na vysokých hodnotách. Za únor dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen 16,7 procenta, informuje ČTK. V lednu pak inflace činila 17,5 procenta. Zpomalení u potravin ale bylo jen mírné. Růst cen se u nich v únoru z lednových 24,8 procenta zmírnil na 23,9 procenta. Nejvíce meziročně zdražila vejce, a to o 95,2 procenta, píše ČTK. I proto už si na praktiky obchodních řetězců hodlá posvítit ministerstvo zemědělství, jak Události247 psaly tento týden.

Důvodem nedostatku je špatná sklizeň

V posledních týdnech se zvyšují nejen ceny vajec, ale také zeleniny. Pobouření veřejnosti způsobily hlavně papriky, které se v některých řetězcích prodávaly i za 180 korun za kilogram, jak Události247 psaly na konci února. Rychle roste také cena cibule, u které se navíc předpokládá, že ještě podraží. Může dokonce dojít k situaci, kdy jí bude v určitém období nedostatek. Důvodem je skutečnost, že Maroko, Turecko a Kazachstán již zastavily část vývozu této potraviny, informuje web Seznam Zprávy.

Omezení vývozu z těchto zemí se týkají také dalších potravin. Patří mezi ně rajčata, brambory, jablka nebo mrkve, upozorňují Seznam Zprávy. I u těchto potravin proto není vyloučeno, že nastane další výrazné zdražování nebo dokonce nedostatek na trhu.

V Česku je zatím problém hlavně se zmíněnou cibulí. „Jsme částečně závislí na dovozu a dovedeme pokrýt zhruba polovinu naší spotřeby a zbytek musíme dovézt. Nyní byla horší sklizeň ve vícero zemích v Evropě, tak teď je cibule velice žádaným zbožím,“ uvedla pro Seznam Zprávy Alice Kouřilová ze Zelinářské unie ČR.

Projevují se i drahé energie

Přestože totální výpadek cibule podle odborníků zřejmě nehrozí, i přesto je možné, že se stane nedostatkovým zbožím. Se zdražením je třeba každopádně počítat a tak je příhodné udělat si zásoby. „Možná se budeme divit, jak vysoké ceny budou na jaře, než začne nová produkce u nás a v Evropě,“ uvedl pro Seznam Zprávy předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Podle něj navíc klidně může dojít k tomu, že v obchodech nebudou k dostání jahody či rajčata.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé cibule končí v bioplynkách, protože je supermarkety odmítnou kvůli velikosti či tvaru, který nesplňuje prodejní normy

O tom, že na pultech nemusí být vše, na co byli lidé dosud zvyklí, se aktuálně přesvědčují obyvatelé Velké Británie. Tam se právě cibule stala nedostatkovým zbožím. Podle Ludvíka přitom důvodem není jen brexit, kterému se problémy často dávají za vinu. „Spoustu skleníků musela kvůli drahým energiím zavřít,“ cituje vyjádření předsedy Ovocnářské unie web Deník.

Drahé energie trápí i české pěstitele. Cibuli je totiž třeba skladovat při nízké teplotě, kterou musí zemědělci často uměle udržovat. Od poloviny září tady chladíme a větráme. Než došlo k zastropování, platili jsme ke konci roku 8 až 9 korun za KWh,“ uvedl pro CNN Prima News vedoucí výroby ve společnosti Bramko Václav Mikula

Zmizí v českých obchodech cibule z pultů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články