Cyklisti se nevzdávají: Někteří z nich se na sníh a náledí vybavili cyklopluhem

Počasí je v posledních dnech jedním z hlavních témat. Sněhová nadílka zasypala Česko a zaměstnala nejen cestáře.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem neziskové organizace AutoMat
                   

Na páteční ráno zřejmě mnoho lidí nezapomene. Jak Události247 informovaly zde, sněhová kalamita zaplavila celé Česko, což mělo velký dopad na provoz na silnicích. Nehody na sebe nenechaly dlouho čekat a některé zablokovaly na několik hodin i provoz na dálnicích. V kolonách stály lidé ale kvůli nesjízdnosti komunikací na mnoha místech po celé zemi. Problémy hlásily také železnice a potíže se nevyhnuly ani provozu městské hromadné dopravy. V některých městech nabíraly autobusy, tramvaje i trolejbusy až hodinová zpoždění. Některé linky nevyjely vůbec.

Hazard se životem

Radost při pátečním pohledu z okna neměli rozhodně ani cyklisté. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že sněhová nadílka je musela odradit, není tomu tak. V Praze například bílou pokrývku z cyklostezek odstraňuje cyklopluh. „Fanoušci cyklistiky to i s příchodem sněhu nevzdávají! Tenhle stroj dnes ráno protáhl 22 kilometrů cyklostezek,“ napsala stránka prahazdarma.cz – akce a život v Praze na sociální síť Facebook. K příspěvku byla připojena také fotografie spokojeného muže vedle svého cyklopluhu.

Mnohem méně nadšení jsou ale někteří komentující. „A nahrnul to do pruhu pro auta, kterej před tím projel pluh, že?“ vyjádřil své rozčarování uživatel Jayn Jones. Někteří také poukazovali na to, jestli je vůbec vhodné, aby cyklisté vyráželi na svých kolech pokud sněží. Cyklistiku zákon ani v nepříznivém počasí nijak neomezuje, experti ale varují, že by si měli lidé důkladně rozmyslet než na své kolo usednou. Daleko snadněji se totiž mohou stát nejen účastníkem, ale i viníkem dopravní nehody.

Sníh a mráz vystřídá silný vítr

Na uježděném sněhu mohou mnohem snadněji ztratit rovnováhu a spadnout přímo pod koly jedoucího automobilu. Navíc i pro cyklisty jako účastníky silničního provozu platí pravidlo, že se musí přizpůsobit sjízdnosti vozovky. V případě, že je to obtížné, nemohou po ní bezpečně jet. Nejen pro cyklisty panuje nepříznivé počasí i o víkendu. Sníh vystřídal krutý mráz a nedělní ráno se stalo nejchladnějším z celého týdne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli oteplení na většině místech sníh zřejmě koncem týdne roztaje

Na Šumavě klesla teplota i pod minus 25 stupňů Celsia, informuje web TN. Rozmary počasí budou pokračovat i v pondělí. Podle meteorologů bude hodně větrno a na severu a severozápadě území se budou vyskytovat mrznoucí srážky a bude se tvořit i ledovka. Silnější vítr bude pokračovat i v dalších dnech příštího týdne, ale postupně se bude oteplovat. Vánoční víkend má přinést odpoledne teploty až kolem deseti stupňů nad nulou, píše web TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články