Druhá ruská mobilizace je na spadnutí, tvrdí Ukrajina

Velké ztráty na bojišti mají být důvodem, proč Rusko už ve čtvrtek začne s další mobilizací. S informací přišla ukrajinská vojenská rozvědka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už od konce listopadu americký Institut pro studium války (ISW) upozorňuje, že Rusko se chystá na druhou vlnu mobilizace. Nic na tom nemá změnit ani skutečnost, že Kreml takovou informaci popírá. Jak připomíná web Novinky, naposledy také mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ujišťoval, že mobilizace není aktuální a o čtyři dny později ji Vladimir Putin vyhlásil. V září se částečná mobilizace dotkla zhruba 300 tisíc Rusů s vojenskou zkušeností. Nábor provázela řada problémů.

Příští týden rozhodne

Nedávno se například ukázalo, že byl povolán i chlapec, který je již 14 let mrtvý, jak Události247 informovaly před pár dny. Navíc se potvrzuje, že počet mobilizovaných není dostatečný, protože Rusko na frontě nedosahuje větších úspěchů. I proto má dojít na další vlnu náboru nových sil. A to velmi brzy. „Rozhodli se zahájit další vlnu mobilizace 5. ledna. Nevím, jestli to oznámí. Plány jsou však na 5. ledna,“ cituje web Novinky oznámení náčelníka ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Podle něj má Moskva velké problémy s vytvářením nových uskupení.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Ruský prezident Vladimir Putin vydal svou vyhlášku o částečné mobilizaci pro válku s Ukrajinou 21. září 2022

Nábor by tentokrát měl být jednodušší, protože vojenské registrační a náborové úřady se již přizpůsobily. Web Novinky připomíná, že Putin přitom ohlásil konec mobilizace na konci října. Zároveň ale nevydal žádný formální příkaz k ukončení náboru, a proto podle právníků může kdykoli pokračovat. V průběhu času se ukázala mnohá svědectví, která tvrdí, že část mobilizovaných byla vyslána ihned na frontu k urychlenému doplnění ztrát u bojových jednotek. Velmi záhy ale řada z nich přišla o život, protože nepodstoupila výcvik.

Další ukrajinské úspěchy

Další část z nich je proto stále ve výcvikových táborech. Podle náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužnyje podobně jako za druhé světové války Rusko někde za Uralem cvičí další armádu o 200 tisících mužích, píše web Novinky. Do války na Ukrajině mají být muži vysláni možná už v lednu, ale spíše na jaře, uvedl ukrajinský představitel, který nepochybuje o tom, že se Rusko znovu pokusí dobýt i Kyjev. Zatím to ale na bojišti na nějaký výrazný posun ruských jednotek nevypadá.

I na konci roku dosáhla úspěchů spíš ukrajinská strana. Ukrajincům se podařilo zničit ruské muniční sklady i techniku. Jak informuje web CNN Prima News, podle ukrajinského generálního štábu bylo zasaženo šest nepřátelských shromáždišť osob a vojenské techniky, pět muničních skladů a a jeden systém elektronického boje. Sestřelen byl také ruský průzkumný dron Orlan-10. Navíc nad ruskou Volgogradskou oblastí se zřejmě zřítily části ruské řízené střely, píše dále web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články