Ruská mobilizace v praxi: Armáda chtěla odvést chlapce, který je 14 let mrtvý

Částečnou mobilizaci, kterou v září vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, provází od začátku problémy. Některé se objevují postupně.

i Zdroj fotografie: Отдел информационной политики Администрации города Ялта / Creative Commons / CC-BY
                   

Chaos. Tak mnoho lidí označovalo manévry, které se v Rusku strhly po zářijovém oznámení částečné mobilizace. Přestože ministr obrany Sergej Šojgu sliboval, že nábor nedopadne na vysokoškolské studenty, nebylo to tak, jak Události247 informovaly před časem. I proto některé zdroje mluvily o tom, že místo 300 tisíc lidí bude nakonec odveden až milion osob. Navíc měla mobilizace dopadnout nejen na ty, kteří mají bojovou zkušenost. Často byly sdíleny příběhy, že předvolání dorazilo také starým a nemocným lidem.

Zmatek ruských úřadů

Teď se ukazuje, že i těm, kteří již nejsou mezi živými. Jak píše web Onet, žena z Jekatěrinburgu obdržela předvolání k účasti před vojenskou komisi pro svého syna, který se narodil v roce 2006. Na velitelství se má dostavit 16. ledna 2023. Problémem je ale skutečnost, že chlapec před 14 lety zemřel. Ve dvou a půl letech ho postihla dětská mozková obrna, uvádí web Onet. Matka tvrdí, že příslušné úřady o smrti svého potomka informovala. Podle vojenského velitelství ale taková informace není k dispozici.

iZdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY
Ruský prezident Vladimir Putin dosud nepodepsal nařízení o ukončení mobilizace, což podle některých dává úřadům možnost kdykoli začít s další vlnou

Předvolání pro chlapce navíc nebylo doručeno s doručenkou, jak vyžaduje zákon, ale jednoduše vhozeno do poštovní schránky. Anastasia proto sdílením svého příběhu chce varovat další ruské matky na nedbalost úředníků, která jim může přinést nepříjemné situace. Jak dále připomíná web Onet, Putin vydal svou vyhlášku o částečné mobilizaci pro válku s Ukrajinou už 21. září tohoto roku. V poslední době se navíc objevují zprávy, že kvůli nedostatku personálu v armádě bude nucen šéf Kremlu vyhlásit druhou mobilizaci.

Rusko zavádí velké změny

Ruský prezident to oficiálně odmítá, protože jde o velmi nepopulární rozhodnutí. Natolik se bojí šíření této informace, že Kreml zakázal ruským provládním médiím šířit jakákoli vyjádření o další mobilizační vlně, informuje web The Moscow Times. Dokonce i kdyby taková sdělení přišla od představitelů ruského parlamentu.

Dosud jsme mohli psát o současné mobilizaci i o možných scénářích a prognózách. Teď ohledně všech předpovědí platí stopka. Požadavek zní, že se nesmí citovat, ani kdyby šlo o vyjádření poslance nebo senátora,“ cituje kremelský zdroj web iRozhlas.

Instrukci měla média dostat z prezidentské administrativy před začátkem vánočních svátků. Dochází k tomu zároveň v situaci, kdy minulou středu ministr obrany Sergej Šojgu navrhl při jednání s Putinem zvýšení celkového počtu vojáků sloužících v ruských ozbrojených silách na na 1,5 milionu. Naverbovat tak bude nutné do armády dalších 350 tisíc lidí. Posunout se má přitom věková hranice pro nastoupení povinné vojenské služby ze současných 18 let na 21 let, uvádí dále web iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále