Putin chystá další velkou mobilizaci. Statisíce Rusů má zvrátit průběh války

O další ruské mobilizaci se spekuluje už mnoho měsíců. Nyní se objevil termín 1. dubna, kdy má ministerstvo obrany vyhlásit nový nábor.

i Zdroj fotografie: Управление информации и пресс-службы Главы Республики Крым / Creative Commons / CC BY
                   

Web Plus Jeden Deň informuje, že do jednotlivých ruských regionů už dorazily rozkazy s plánovými počty naverbovaných lidí. Například ve Sverdlovské a Čelabinské oblasti má narukovat 10 tisíc nových vojáků, o tisíc méně to pak má být v Permském kraji, dodává web Plus Jeden Deň. Za splnění počtů budou zodpovědní gubernátoři jednotlivých oblastí, hlavní část náboru budou provádět vojenské odvodové úřady. Důvod k dalšímu náboru je zřejmý. Moskva zažívá ve válce na Ukrajině obrovské ztráty.

Mobilizaci nic nebrání

Podle Kyjeva Rusko přišlo už o více než 160 tisíc vojáků, píše web Fórum24. Již dříve západní představitelé uváděli, že Rusko mohlo na bojišti přijít až o 200 tisíc mužů. Zprávy ale nelze ověřit, protože ani jedna ze stran z taktických důvodů nezveřejňuje své ztráty. Na ruské straně jsou ale očividně obrovské. Nejnovější nábor má kompenzovat ztráty hlavně specialistů, tedy řidiče tanků či dělostřelce, uvádí Plus Jeden Deň. Obyvatelé Voroněžské oblasti už měli údajně dostat povolávací rozkazy.

Úřady přesto tvrdí, že muži se mají dostavit k odvodu jen kvůli aktualizaci registračních údajů, píše Plus Jeden Deň. Přitom loni v září, než ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, došlo k podobnému scénáři, připomíná server Plus Jeden Deň. Další mobilizace je možná, protože mobilizační dekret zůstal od podzimu v platnosti. A to i přes to, že Sergej Šojgu a šéf Kremlu tvrdili, že mobilizace byla ukončená. Nejsilnější spekulace kolem dalšího kola mobilizace panovaly především na začátku letošního roku.

Na ruské straně jsou i ženy

Jak Události247 psaly v lednu, další nábor předpokládali i analytici amerického Institutu pro studium války. Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov dokonce přišel ještě loni s konkrétním termínem, a to 5. ledna. K mobilizaci však oficiálně dosud nedošlo. Podle zpráv ukrajinského generálního štábu a ISW však Kreml v náboru pokračuje tajně. Velká mobilizace má být vyhlášena 1. dubna a týkat se má až 400 tisíc vojáků, píše Plus Jeden Deň. Přesto mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popírá, že by Moskva druhou vlnu náboru plánovala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Moskva má k dispozici včetně záloh zhruba tři miliony vojáků. Mimoto má přes 20 tisíc tanků, čtyři tisíce letadel a 50 tisíc obrněných vozidel

Mobilizace se dá předpokládat i vzhledem k informacím, které proudí z fronty. Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusko nasadilo do bojů i vězenkyně z trestaneckých kolonií, aby vyřešilo velké ztráty ve svých řadách, informuje web CNN Prima News. Informaci o nasazení až stovky žen do bojů potvrdila i Olga Romanovová z neziskové organizace Rusko za mřížemi, dodává CNN Prima News. Podle ní byly naverbovány do bojů z věznic na jihu Ruska.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články