Druhá mobilizace je v Rusku na spadnutí

O dalším náboru do ruské armády se spekuluje už několik týdnů. Experti očekávají, že k vyhlášení další mobilizace dojde v nejbližších dnech.

i Zdroj fotografie: Отдел информационной политики Администрации города Ялта / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Analýza amerického Institutu pro studium války (ISW) předpokládala, že ruský prezident Vladimir Putin vyhlásí druhé kolo mobilizace obyvatelstva už v průběhu středy, informuje web Plus Jeden Deň. Právě 18. ledna proběhly v Petrohradě oslavy prolomení německého obklíčení města, ke kterému došlo v roce 1944 za druhé světové války. Šéf Kremlu se akce zúčastnil, ale k vyhlášení mobilizace nedošlo. Přesto se Putin ke speciální vojenské operaci, jak válku na Ukrajině nazývá, vyjádřil.

Putin: Rusko na Ukrajině zvítězí

Experti z ISW předpokládali, že v Petrohradu ruský prezident mimo mobilizace může i oficiálně sousední zemi vyhlásit válku. Ani k tomu ale nedošlo. Putin dál pokračoval ve své rétorice, že na Ukrajině Rusko bojuje proti neonacistickému režimu. Podle něj není pochyb, že Moskva zvítězí, píše ČTK. V té souvislosti vyzdvihl Putin jednotu ruského lidu, odvahu a hrdinství ruských vojáků, dále také práci obranného průmyslu. Podle ruské hlavy státu země vyrobí třikrát více protileteckých raket než Spojené státy, které Ukrajinu podporují.

Putin také v rámci svého projevu přislíbil, že v nejbližší době rozhodne, jestli pracovníci zbrojovek v branném věku dostanou odklad od povolání ke službě v armádě, informuje dále ČTK. Přestože ve středu šéf Kremlu druhou vlnu mobilizace nevyhlásil, experti předpokládají, že k tomu dojde brzy, zřejmě ještě během ledna. Očekává to i Ukrajina. Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov počítal s termínem 5. ledna, jak Události247 psaly na začátku roku. Podle něj má Moskva velké problémy s vytvářením nových uskupení.

Změny ruské armády

Další nábor má být pro ruské úřady mnohem jednoduší. Druhé kolo mobilizace je možné i podle právníků. Ti upozorňují, že Putin dosud nevydal žádný formální příkaz k ukončení mobilizace, kterou ohlásil loni na podzim, a proto může kdykoli pokračovat. Web Plus Jeden Deň také připomíná, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý ohlásil, že Rusko zavede v letech 2023 až 2026 výrazné změny ve svých ozbrojených silách se záměrem posílit bojové schopnosti námořních, vzdušných a strategických raketových sil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Ukrajinců ruská armáda přišla během války už o více než sto tisíc vojáků

Na konci loňského roku zároveň Moskva oznámila, že plánuje v dalších letech zvýšit počet vojáků ruské armády z 1,15 milionu na 1,5 milionu. Při zářijové částečné mobilizaci bylo povoláno do armády zhruba 300 tisíc Rusů s bojovou zkušeností. První kolo mobilizace provázel velký chaos. Povolávací rozkaz dostali například staří, nemocní, dokonce i mrtví, jak Události247 psaly na konci prosince. Statisíce Rusů kvůli nesouhlasu s mobilizací také ze země utekly.

Kolik mužů povolá Putin podle vás tentokrát?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety