V Rusku hrozí kolaps: Putin se chystá znovu mobilizovat, tentokrát až 500 000 lidí

Podzimní částečná mobilizace v Rusku se dotkla zhruba 300 tisíc lidí a vyvolala velkou vlnu odporu proti rozhodnutí ruského prezidenta.

i Zdroj fotografie: Администрация Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu riskuje svůj konec, protože plánuje mobilizovat dalších 500 tisíc vojáků. V případě neúspěchu to povede podle ukrajinských tajných služeb ke kolapsu režimu, informuje web Express. Noví vojáci se mají zúčastnit jarních a letních útoků. „Očekáváme, že budou provádět ofenzivy v Doněcké a Charkovské oblasti, možná i v Záporoží, ale k obraně v Chersonu a na Krymu budu potřebovat právě tolik mužů. Pokud Rusko tentokrát prohraje, Putin se zhroutí,“ uvedl zástupce velitele ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibitskyj, píše Express.

Rusové bojovat nechtějí

O druhé ruské mobilizaci se spekuluje už několik týdnů. Moskva to sice odmítá, ale Kyjev tvrdí, že už je rozhodnuto. Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov dokonce uvedl konkrétní termín, 5. ledna, kdy měla další vlna mobilizace začít, jak Události247 informovaly na začátku roku. Podle jeho předpokladu se má Rusko také pokusit znovu dobýt i hlavní ukrajinské město. Putin může do poslední chvíle mlžit, protože si uvědomuje, jak je mobilizace nepopulární.

Dá se proto předpokládat, že další vlna mobilizace vyvolá mezi ruskými občany podobnou reakci. Může dojít i ke snížení podpory šéfa Kremlu, a to i z jeho blízkého okolí. Pro zběhnutí se rozhoduje podle bezpečnostního analytika Bruce Jonese také stále více ruských diplomatů a pracovníků zpravodajských služeb. „Některé případy přeběhlictví jsou veřejně známé, ale v pozadí jich je o mnoho více, možná i přes dvacet. Svědčí to o extrémně nebezpečném období pro Kreml,“ cituje jeho vyjádření web CNN Prima News.

Na západní stranu přebíhají i agenti

Takové situace se snaží využít Západ, který si uvědomuje, že tito lidé mohou mít důležité informace. „Kvůli katastrofě, kterou Putin na svou zemi uvalil, se bude mnoho lidí ve vlivných pozicích snažit uprchnout. To pro nás může být velmi cenné,“ cituje server CNN Prima News Richarda Kempeho, plukovníka ve výslužbě, který byl dříve vysoce postaveným členem britské armády.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá už více než 11 měsíců a Rusko za tu dobu zaznamenalo obrovské ztráty nejen na technice, ale i na životech

Se západními tajnými službami už například spolupracuje bývalý agent ruské zpravodajské služby GRU Artem Zinčenko, který v létě zažádal o azyl v Estonsku, píše web Kyiv Post. Web také informuje, že o azyl ve Francii už měla požádat například bývalá agentka ruské kontrarozvědky FSB a důstojník Wagnerovy skupiny, která se soukromou armádou bojuje na Ukrajině na straně Ruska.

Je Putin v koncích? Pomůže mu podle vás další mobilizace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem