Roční výročí ruské invaze na Ukrajinu budí obavy. Je hned několik scénářů toho, co se může stát

Už několik týdnů budí obavy to, čeho se dopustí ruský prezident 24. února. Nyní se svou verzí přišel americký historik ruského původu.

i Zdroj fotografie: Министерство обороны Российской Федерации / Vadim Savitsky / Creative Commons / CC BY
                   

Jurij Felštinskij varuje především před tím, že Rusko bude pokračovat v bojích i přes zvyšující se počty obětí, píše web Express. Přítel zavražděného ruského přeběhlíka Alexandra Litviněnka uvedl, že Kreml připravuje další útok z východu a jihu. Ruský prezident Vladimir Putin nebude chtít válku ukončit za žádnou cenu. Přitom ztráty Moskvy ve válce na Ukrajině jsou obrovské. Podle západních představitelů ruská armáda přišla až o 200 tisíc lidí, jak psaly Události247 o víkendu.

Ve hře je i další mobilizace

„Kreml má nyní přibližně 320 tisíc ruských vojáků bojujících na Ukrajině. To zahrnuje přibližně 50 až 70 tisíc odsouzených, což je velmi bezprecedentní jev. Pravděpodobně ztratili 80 tisíc až 100 tisíc vojáků,“ uvedl americký historik ruského původu pro web Express. Zároveň upozornil, že číslo nezahrnuje zraněné vojáky, kteří se již také do bojů nevrátí. Přesto nepředpokládá, že se Moskva vzdá. Naopak je podle něj ruská armáda schopna mobilizovat dalších 180 tisíc až 250 tisíc vojáků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle předpovědí budou teploty na Ukrajině během příštího týdne klesat

„To bude nějakou dobu trvat, ale mohou zvýšit celkový počet vojáků na půl milionu. Budou pokračovat dál a dál,“ uvedl Felštinskij pro Express. Stejně jako většina dalších expertů předpokládá, že na roční výročí dojde k další vojenské operaci. Podle kritika Kremlu ale nepůjde o žádnou rychlou akci, jak si mnozí představují, píše Express. „Pamatujte, že boj o dobytí Donbasu na východě ve skutečnosti začal v dubnu 2014, krátce poté, co Rusko v březnu 2014 napadlo a dobylo Krym. Takže bych v tom konkrétním regionu nečekal rychlé výsledky,“ uvedl pro Express.

Přípravy na něco velkého

Rusko se má údajně pokusit o rychlý postup v Doněcké a Chersonské oblasti. Právě v Chersonu se ale podle historika ruští vojáci setkají s velkým odporem a neuspějí. Ani to ale Putina neodradí. „Tato válka se bohužel nikdy nezastaví, pokud nebude Rusko odstraněno z Ukrajiny,“ uvedl Felštinskij pro Express. Ukrajina se na velký ruský útok dlouhodobě připravuje. I podle ministra obrany Oleksije Reznikova může přijít už 24. února, tedy na výročí začátku invaze. Šéf ukrajinské obrany počítá s nasažením až půl milionu ruských vojáků, uvádí web TN.

Připravuje se i Rusko. Vojáci se shromažďují u hranic s Ukrajinou a vyvážejí vojenské techniky ze skladů, upozorňuje web Aktuálně. Souviset s připravovaným útokem může i lednová výměna na postu velitele ruských operací na Ukrajině. Ve funkci nahradil generále Sergeje Surovikina přímo náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Považován je za organizátora pozemních tažení, zatímco Surovikin byl zaměřen na letecké údery, dodává Aktuálně. Scénářů toho, co se může na výročí invaze stát, je však stále několik. Jedná se tak o velkou neznámou.

Dojde podle vás na výročí inzave k něčemu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem