Statisíce mrtvých: Američané odhadli počet padlých Rusů ve válce. I přesto by Ukrajinci neměli ruskou armádu podceňovat

Podle západních představitelů přišla Moskva na Ukrajině už téměř o 200 tisíc vojáků. Oproti posledním odhadům jde o velký nárůst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V listopadu loňského roku americký generál Mark Milley uvedl, že každá ze stran přišla ve válce o více než 100 tisíc vojáků, připomíná web Onet. Neoficiálně však někteří úředníci už v té době tvrdili, že číslo může být až o 20 tisíc vyšší. Milley v té souvislosti zároveň uvedl, že ruské ztráty zahrnují také žoldáky z Wagnerovy skupiny, která do svých řad verbuje i mnoho lidí z ruských věznic. Ti jsou na frontu posíláni téměř bez výcviku a pro ukrajinské síly se tak stávají snadným terčem. Často se navíc ve válce ocitají i ti nejtěžší ruští zločinci, jak Události247 psaly v lednu.

Padlých může být daleko více

Norský armádní generál Erik Kristoffersen v polovině ledna uvedl, že Moskva přišla ve válce na Ukrajině už o 180 tisíc vojáků, kteří byli zabiti či zraněni. Zároveň ale přiznal, že jde jen o odhad, protože ohledně počtů panuje „velká nejistota.“ Důvodem je skutečnost, že aktuálně nemůže ztráty nikdo dobře vyčíslit, a počty proto „mohou být nižší nebo dokonce vyšší,“ píše Onet.

iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Boje o Bachmut se podle mnohých staly nejkrvavějšími z celého konfliktu

Aktuální odhad amerických a dalších západních činitelů je mnohem troufalejší. Podle něj se počet mrtvých a zraněných ruských vojáků blíží ke 200 tisícům, odhaluje web iRozhlas. Nemilou bilanci navýšily především tvrdé boje, které se v posledních měsících vedou u Bachmutu a Soledaru. V předních liniích mělo padnout hlavně mnoho nedostatečně vycvičených rekrutů. Náměstek amerického ministerstva obrany Colin Kahl má za to, že ruské armádě navíc docházejí kritické zásoby. I to může být důvodem, proč Rusové zaznamenávají ještě vyšší ztráty.

Velká ofenziva je na spadnutí

Někteří ale velký optimismus z dohledného konce války brzdí. „Jednou z největších chyb, které může ukrajinská armáda udělat, je podcenění schopností Putina a ruské armády,“ cituje Onet slova polského plukovníka v záloze Vladislava Selezniova, který varuje především před rizikem eskalace konfliktu. Polský expert rovněž připomněl, že Putinova armáda má ještě rezervy. Dále analytik s odvoláním na údaje ukrajinské rozvědky uvedl, že na straně Ruska se války účastní 326 tisíc vojáků.

Ruská armáda navíc připravuje další muže v záloze na chystanou velkou ofenzivu. K útoku může dojít každým dnem. „Riziko eskalace konfliktu může být značně vysoké. Podle britské rozvědky se může Putin a jeho armáda snažit o opakování února 2022 v roce 2023,“ cituje Onet Selezniova. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se domnívá, že Moskva velký útok spustí v den ročního výročí invaze, 24. února, informuje server Novinky.

Co si o počtu padlých Rusů myslíte vy, je podle vás americký odhad reálný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále