Prezidentská kampaň je doprovázena řadou dezinformací

V pátek a v sobotu se uskuteční první kolo prezidentských voleb, a proto zesilují nejen kampaně jednotlivých kandidátů, ale i jejich sympatizantů a odpůrců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už jen pár dnů dělí Česko od toho, kdy si občané v přímé volbě zvolí na dalších pět let hlavu státu. O funkci prezidenta se bude ucházet celkem osm kandidátů, ale v posledních týdnech je zřejmé, že bojovat budou o post především tři z nich. Hlavními favority volby jsou generál ve výslužbě Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš a ekonomka Danuše Nerudová. Ti jsou zároveň nejčastějším terčem dezinformační scény, připomíná web Blesk. A někdy jde o opravdu silná prohlášení.

Fake news se dají lehce vyvrátit

Například o Nerudové se šíří, že pokud bude zvolena „důchody všem klesnou o tisíce korun“ a lidé se „budou muset začít hrabat v popelnicích“, o fake news píše server Blesk. Jde tedy o jasné zacílení na seniory, aby nevolili bývalou předsedkyni Komise pro spravedlivé důchody, kterou Nerudová zastávala za působení exministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Touto dezinformací naopak může posilovat Babiš, který se za svého působení snažil důchodcům zalíbit a má mezi starší generací podporu.

iZdroj fotografie: Karkanoid1991 / Creative Commons / CC BY-SA
Ekonomka Danuše Nerudová má podle posledních průzkumů třetí nejvyšší podporu, podle Kantar CZ nad Babišem ztrácí 4,5 procenta hlasů

Web Blesk v souvislosti se šíření fake news o Nerudové připomíná, že prezident nemůže prosazovat snižování či zvyšování důchodů. Maximálně má možnost vetovat zákon schválený Sněmovnou. K bývalé rektorce Mendelovy univerzity se šíří také řetězový email, který má obsahovat údajné vyjádření její bývalé spolužačky. Samozřejmě nelichotivé. „Absolutně bezskrupulentní kariéristka, která se ve čtyřicítce stala nejmladší rektorkou v Česku. Nechápu, jak se Nerudová mohla stát profesorkou,“ cituje z e-mailu web Seznam Zprávy.

Pavel je nejčastějším terčem

Řada nepravd kolem Nerudové se týká také jejího manžela. Dezinformační weby často píší, že vlastní exekutorskou agenturu. Web Blesk připomíná, že Neruda má ale jen podíl v advokátní kanceláři. U Pavla je nejčastějším tématem fake news jeho minulost. Většina příspěvků dezinfo scény tvrdí, že generál o reálné podstatě svého zpravodajského studia lže, píše web Blesk. Jednotný názor přitom v této oblasti nemají ani historici. Pavel tvrdí, že za jeho předrevolučním působením nebyly žádné nekalé úmysly.

Pavel je celkově nejčastějším cílem šíření dezinformací, jak Události247 informovaly na konci loňského roku. Většinou se ho snaží vykreslit především jako agenta Spojených států. „Hezkou tvářičku, která je nebezpečná svou vojenskou minulostí a tím, že Čechy zatáhne do války, že je nedůvěryhodný, protože je to převlékač kabátů,“ uvedl pro web iRozhlas mluvčí skupiny Čeští elfové Bohumil Kartous. Naopak Babiš je terčem dezinfo scény mnohem méně. „Pro část uživatelů je přijatelný jako menší zlo,“ cituje z analýzy Českých elfů web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články