Řidičák už nebude nutné mít u sebe. Blíží se zavedení eDokladů

Digitalizace plnou měrou dopadá do všech odvětví a nevyhýbá se ani osobním dokladům. Již brzy budou mít lidé průkaz totožnosti v mobilu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Česko je o krok blíž k zavedení eDokladů. Web TN informuje, že vláda schválila usnesení o elektronických dokladech. Díky tomu se má vše pohnout ještě v letošním roce. Digitální a informační agentura nyní pracuje na aplikaci, prostřednictvím které by lidé prokazovali svou totožnost bez nutnosti předložení fyzických dokladů. České technické řešení má být v budoucnu také propojené s celoevropských systémem eWallet (evropská digitální peněženka), dodává web TN.

Plnohodnotná alternativa

Plastové průkazy proto již nebudou třeba. Zatím se nicméně digitalizace bude týkat jen občanských průkazů. Zcela jiný přístup má být od příštího roku uplatňován u řidičských průkazů. Doklady, které prokazují oprávněnost řídit motorové vozidlo, nebudou v digitální podobě, i když to tak původně mělo být. Ministerstvo dopravy s tím ale nyní nepočítá, protože plánuje zrušení povinnosti mí u sebe řidičák od ledna 2024, uvádí web Auto Mania. Policisté budou moci ztotožnit řidiče na základě jiného dokladu.

iZdroj fotografie: Pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše zajistí eDoklady větší ochranu soukromí, protože lidé nebudou muset například k prokázání plnoletosti sdílet své datum narození

„Pokud bude navržená úprava schválena, a účinnost bude od 1. 1. 2024, tak od uvedeného data nebude muset mít řidič u sebe řidičský průkaz České republiky, osvědčení o registraci vozidla a průkaz profesní způsobilosti řidiče, pokud je o těchto dokladech provedený záznam v příslušných registrech. Kontrolní orgány si ověří držení a platnost příslušných dokladů v příslušných registrech,“ cituje web TN mluvčího resortu dopravy Františka Jemelku. Zatím nicméně není jasné, jestli ke ztotožnění bude stačit elektronická občanka v aplikaci.

V budoucnu se řidičák digitalizace nevyhne

I doklady prokazující oprávněnost řídit motorové vozidlo budou někdy propojeny s online aplikací, protože Evropská unie hodlá zavést celoevropský elektronický řidičák povinně pro všechny členské státy. Aplikace eDoklady, která má být hotová do konce roku, má být nicméně pro občany Česka zatím dobrovolná, informuje web Finance. V budoucnu by mělo jít zdigitalizovat nejen občanku, ale i kartičku zdravotní pojišťovny, zbrojní průkaz, cestovní pas, průkaz ZTP, povolení k pobytu i kartu digitálního tachografu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Využití mobilního telefonu je stále větší. Od placení, přes komunikaci s úřady, až po prokazování totožnosti

K využití aplikace nebude nutné mít připojení k internetu, vše bude fungovat v offline režimu na základě Bluetooth spojení, píše dále web Finance. Mnoho lidí se na novinku těší. „Dost často platím telefonem, neberu celou peněženku a pak si nemůžu koupit ani pivo, protože po mně většinou chtějí občanku – eDokladovku rozhodně uvítám,“ uvedla pro web CNN Prima News studentka Vanda H. Lidé se nemusí obávat ani bezpečnosti. Při ztrátě mobilu bude možné doklady zablokovat a aplikaci aktivovat v novém zařízení, uvádí CNN Prima News.

Uvítáte tuto změnu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články