NATO vstupuje do války, zní z Kremlu

Horkým tématem posledních dní jsou moderní tanky, které západní země v rámci své pomoci posílají Ukrajině. Takový krok se však nelíbí Rusku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak uvádí web Express, příslib západních zemí týkající se dodávek tanků Kyjevu vyvolal v Rusku vztek. Podle generálního tajemníka Evropské služby pro vnější činnost Stefano Sannina šlo dokonce o „zuřivou reakci“, jak uvedl na tiskové konferenci v Japonsku. I proto varuje před tím, že Rusko může jako odpověď zintenzivnit své útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Připomněl však, že dodávky tanků jsou jen reakcí na ruské kroky. Německé a americké tanky mají Kyjevu pomoci se bránit, nikoliv udělat z Ukrajinců útočníky, uvádí dále Express.

Jeden příslib za druhým

„Myslím, že tyto poslední kroky, pokud jde o ozbrojené dodávky, jsou jen vývojem situace a způsobu, jakým Rusko začalo posouvat válku do jiné fáze,“ uvedl Sannino. V té souvislosti připomněl ruské útoky na civilní cíle a kritickou infrastrukturu. Na svou obranu dostane Ukrajina od západních zemí německé tanky Leopard i americké tanky Abrams. Podporou ze strany EU se totiž válka nemá dostat do jiné fáze, ale „pouze dát možnost zachránit životy a umožnit Ukrajincům bránit se,“ píše Express.

Kyjev dlouhodobě po špičkových strojích volal, spojenci se však s jejich vydáním dosud zdráhali kvůli obavám z eskalace konfliktu. Strach byl ale zjevně překonán. K Berlínu a Washingtonu se navíc přidávají další, kteří dodávky tanků Ukrajině slibují. Web Express zmiňuje například Polsko, Velkou Británii, Nizozemsko či Švédsko.

Moskva má ohledně zapojení tanků jasno

Web iRozhlas připomíná, že velitel ukrajinské armády mluvil v prosinci až o 300 tancích. Odborníci však takový počet nepřepokládají. „Já bych ohledně toho bohužel byl spíš skeptický. 300 tanků je skutečně velmi vysoký počet, zvlášť vzhledem k tomu, že většina evropských zemí od konce studené války své tankové flotily kontinuálně zmenšovala,“ uvedl pro iRozhlas analytik Vojtěch Bahenský. Většina zemí ostatně deklarovala, že na Ukrajinu pošle jen několik desítek svých strojů.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
Mluvčí Kremlu Peskov tento týden uvedl, že význam tanků poskytnutých Západem je ve válce na Ukrajině přeceněný

USA budou navíc tanky, které chtějí Kyjevu darovat, teprve vyrábět. „Myslím, že lze velmi optimisticky říct, že tyto tanky můžeme očekávat na bojišti na konci roku 2023, spíš než dříve,“ nastínil Bahenský možné zapojení amerických tanků na Ukrajině. Přesto oznámení Západu o další podpoře Rusko rozběsnilo.

Ruské vedení tento krok vnímá jako vstup zemí NATO do války. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že nesouhlasí s tím, že poskytnutí moderních tanků neznamená zapojení západních zemí či Severoatlantické aliance do bojů na Ukrajině, píše Express. Moskva podle něj poslední kroky evropských zemí a USA považuje za „přímé zapojení do konfliktu“. Jinak řečeno, podle Peskova NATO přímo vstoupilo do války s Ruskem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články