Kvůli obavám z dalšího růstu cen mnoho domácností nakupuje ohromné množství potravin do zásoby. Jde především o určité položky.
Češi jsou na ceny potravin velmi citliví, a proto v době, kdy v tuzemsku rostou hodnoty u jídla nejrychleji z celé Evropské unie, začíná být v zemi cítit panika. Lidé se obávají nejen vysokých cen, které mohou pro ně udělat některé potraviny nedostupné, ale i nedostatku. Proto to řeší po svém. Dělají si doma zásoby. Velké nákupy cukru, mouky, konzerv a dalšího zboží, které má dlouhou trvanlivost, proto nejsou výjimkou.
Cena cukru roste skokově
Důvodem předzásobení je i skutečnost, že cena cukru roste téměř nejrychleji. Za poslední měsíc o více než 60 procent. Zatímco v září stál kilogram cukru krystal 21,40 korun, v říjnu už je to 35,50 korun, píše web Kurzy. Jde tak o velmi výrazný skok, na který logicky zákazníci reagují. Obzvlášť v situaci, kdy se dá předpokládat, že cena cukru může dál růst. Cukrovary totiž začaly do cen promítat rostoucí náklady na energie, upozorňuje server iDnes.
Výroba cukru je náročná na spotřebu plynu, navíc je cukrovarnictví jeden z mála potravinářských sektorů, kde si musí výrobci nakupovat emisní povolenky, které také v posledních měsících citelně zdražily, vysvětluje dále web Kurzy. Na vině je také narůstající cena cukrové řepy, neboť i zemědělcům se zvyšují náklady. Jde tak o propojení všeho, což pomalu činí z cukru téměř nedostupnou položku. Jeho cena přitom se odráží na zdražení mnoha zboží.
Mrazáky plné masa
„Pochopitelně to výrazně ovlivní cenu sladkého a vánočního pečiva,“ uvedl pro server iDnes ředitel pekařského svazu Bohumil Hlavatý. Právě dražší vánoční pečivo může zapříčinit, že bude cukr z regálu obchodů mizet ještě rychleji. Domácnosti se mohou rozhodnout si raději vánoční dobroty připravit samy a tím alespoň něco ušetřit. Podobně se tak chovají Češi u másla, mouky či mléka. I u tyto položky se prudce zdražují. Dokonce nejrychleji v celé Evropské unii, jak informuje web Seznam Zprávy.
Reakce Čechů v podobě skupování těchto potravin ale zapříčiňuje jeho další zdražování. Může se tak roztočit inflační spirála, která se nemusí zastavit, i když bude zboží dostatek, připomíná server Seznam Zprávy. Do zásoby si navíc lidé kupují i maso, které ve velkém zamrazují. „Já se teď díky inflaci učím zamrazovat maso, dříve jsem si prostě koupila maso a neřešila. Teď koupíme ve slevě do mrazáku a když zapomenu rozmrazit maso k obědu, tak ho holt máme až k večeři,“ napsala v diskuzi u článku Seznam Zprávy Marie Filipová.