Zdražování energií v roce 2023 díky vládnímu stropu poleví

Od ledna začalo platit vládní zastropování cen elektřiny a plynu. Obavy opadnou nejen domácnostem a živnostníkům, ale také firmám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda stanovila strop na šest korun za kilowatthodinu (kWh) u silové elektřiny s DPH a tři koruny s DPH za plyn, připomíná server Novinky. U domácností platí maximální cena u celé spotřeby, u podniků je to do 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Ani tak ale nejde o cenu konečnou. K ní je třeba ještě připočítat regulovanou část. Například u tarifu ČEZ na dobru neurčitou platí pro domácnosti v nejběžnější distribuční sazbě D02d konečná cena 8,20 koruny za kWH elektřiny.

Strop mnohým pomůže

Většina lidí proto musí počítat s navýšením cen. Dodavatelé energií už před koncem roku zákazníkům rozesílali nový rozpis záloh se zohledněným stropem. Součástí měla být také informace o ceně, která by byla účtována, pokud by zastropování neplatilo. Jak připomíná web Novinky, jedná se tedy o orientační informaci, nikoli o skutečnou cenu vyměřenou zákazníkovi. Přesto je možné mít určitou představu, jak to bude s energiemi v roce 2023 vypadat.

iZdroj fotografie: abcMedia
Starosti s novými cenami si nemusí dělat ti, kteří mají ceny zafixované

Například domácnost, která elektřinou svítí, vaří a používá ji na provoz běžných spotřebičů s celkovou spotřebou 1,9 MWh za rok zaplatí díky zastropování za rok zhruba 15.500 korun, píše web Centropol. Bez cenového stropu by celková částka byla o čtyři tisíce vyšší. Rozdíl čtyř tisíc za rok je viditelný také u rodinného domu, který elektřinou svítí, vaří, používá pro běžné spotřebiče a ohřívá vodu. Spotřeba 5,5 MWh za rok vychází po zastropování na zhruba 40 tisíc korun. Bez cenového stropu na 44 tisíc korun, uvádí web Centropol.

Vláda uleví i firmám

Uleví se hlavně lidem, kteří měli takzvané spotové ceny, které odráží aktuální situaci na burze. Přesto je nutné připomenout, že se většině lidem ceny zvednou. Jak uvádí server Novinky, domácnost, která měla v uplynulém roce u ČEZ smlouvu na dobu neurčitou a platila v sazbě D02d za kWh 5,91 korun, utratila při spotřebě 2500 kWh ročně bez stálých plateb za elektřinu 14.800 korun. Od ledna to bude při stejné spotřebě 20.500 korun. Bez zastropovaných cen by to ale bylo o 20.600 korun víc.

Ještě vyšší částky pak jsou znatelné u domácností, které vytápí elektřinou. Tam by mohl být rozdíl bez zastropování až 60 tisíc korun, píše web Novinky. Zastropování výrazně ovlivní také ceny plynu. Navíc po celý rok 2023 budou zrušené platby za obnovitelné zdroje (OZE), které se neplatí od října. Dříve to bylo 600 korun za každou spořebovanou MWh. Zastropování se mělo původně týkat hlavně domácností, ale nakonec si budou benefitu užívat i velké firmy, jak schválila vláda v polovině prosince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články