Na sociálních sítích se vyskytují podvody s falešnými zájezdy. Na místě dovolené skončí lidé s nezaplaceným hotelem a bez zpáteční letenky

Blížící se léto dělá řadě lidí radost. Těší se na dovolenou. Jenže pro některé podvodníky to znamená, že si budou chtít vydělat na lidské důvěřivosti.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V minulosti se stalo mnoho případů, kdy zůstali Češi v zahraničí, protože cestovní kancelář, se kterou vycestovali, zkrachovala. Nejen to může být problémem. Web iRozhlas píše, že lidé by si měli dát pozor také na falešné prodejce zájezdů. Ti nemají příliš velký zájem na tom, aby se dovolená vůbec uskutečnila. Chtějí jen získat peníze. Někdy lidé vycestují, ale na místě zjistí, že nemají zaplacený hotel a zpáteční letenku. Podvodníci se objevují hlavně na sociálních sítích.

Pozor na výhodné nabídky

„Zpravidla se jedná o cestovatelské skupiny na sociálních sítích, v rámci kterých se objevují fyzické osoby, které lákají zájemce na zahraniční dovolené. Dochází k takovým krajnostem, že jim zašlou konkrétní nabídku, včetně termínu a ceny zájezdu. Klientům to prodají, ale oni nakonec vůbec neodcestují. Ještě v horším případě zůstanou zcela bezprizorní v zahraničí,“ uvedla pro web iRozhlas výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I letos vyrazí v létě k moři statisíce Čechů

Výstrahou by pro zájemce mělo být to, že nabízený zájezd nepořádá cestovní kancelář. Podvodníci se však často za ni vydávají. Vše se dá ale ověřit. „Základní je IČO pořadatele, na základě kterého jsme schopni jako Asociace klientům pomoci. Ověříme, zda se jedná o koncesovanou cestovní kancelář. I klienti sami mohou využít stránky ministerstva pro místní rozvoj, kde se nachází seznam aktivních agentur s platnou pojistkou,“ vysvětlila pro web iRozhlas Chaloupková.

Varuje i ministerstvo pro místní rozvoj

Resort loni vydal několik doporučení, kterými by se lidé měli při nákupu dovolené řídit. Pozor si mají Češi dávat hlavně na cestovní agentury, protože ty nemohou pořádat zájezdy. „Koupě zájezdu u cestovní agentury nebo jiného subjektu znamená, že nebudete mít zajištěnu v případě jeho úpadku žádnou ochranu (repatriaci, vrácení vložených finančních prostředků). Z takové dovolené, která sice může být při koupi finančně velmi výhodná, se může velmi rychle stát noční můra,“ uvádí ministerstvo na svém webu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé by před odjezdem na dovolenou neměli zapomínat také na uzavření cestovního pojištění

I při výběru cestovní kanceláře se vyplatí obezřetnost. Přestože každá má ze zákona povinnost pojištění proti úpadku, je dobré si tuto skutečnost ověřit. Web Cestolino píše, že cestovní kancelář musí klientům předkládat doklad o pojištění. Ověřit se to dá také u příslušné pojišťovny. Opatrnost se vyplatí i v cílové destinaci. Jak Události247 upozornily v květnu, podvodníci mají řadu nových triků. Jde například o falešnou směnu peněz. Hrozí to hlavně v zemích, které mají neobvyklou měnu.

Kam letos vyrážíte na dovolenou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články