Lidé jsou při výběru z bankomatů obíráni o nemalé peníze a ani se o tom nedozví. Jedno tlačítko může všechno rozhodnout

Lidé si na platbu bankovními kartami velmi rychle zvykli a využívají tuto metodu i při návštěvě zahraničí. Může se to ale vymstít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žádná hotovost, žádná nutnost hledat směnárny a složitě vše přepočítávat na cizí měnu. Možnost plateb bankovními kartami i v zahraničí je pro mnoho lidí hotové štěstí. I proto se, především díky pohodlnosti, těší velké oblibě. Mnoho lidí si ale neuvědomuje riziko, které to přináší. A hlavně, které může vyjít majitele bankovních karet na nemalé peníze. Jak Události247 informovaly zde, problémem je konverze. Pokud si lidé nevšimnou, že zvolili určitý druh platby, mohou přijít o stovky korun.

Varuje i ministerstvo

„Někdo si to nechá přepočítat na koruny, asi z pohodlnosti. Nepřečte si informaci, že za převod jsou procenta navíc. Takže za sto eur zaplatí místo 2 500 třeba 3 000 korun. Lidem se to nechce číst a pro banku jsou to peníze bez hnutí prstu,“ vysvětlil David Friedrich fungování bezhotovostních operací v cizině pro Události247. Proto je nutné při placení bankovní kartou vždy zvolit variantu bez konverze, tedy v tamní měně. Stejné pravidlo platí i při výběru z bankomatu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
22 % obyvatel ČR používá k platbám kreditní kartu, většina z nich má ke kartě i doplňkové služby, v reálu je ovšem využije jen asi necelé 1 %

Přesto je pro mnoho lidí možnost přepočtu na české koruny natolik lákavá, že si nedokážou v krátké chvíli uvědomit, o jakou částku tímto způsobem přichází. Jak píše web E15, směnný kurz je méně výhodný ve většině případech než následná konverze provedená bankou. „V případě platby nebo výběru z bankomatu v zahraničí je tak z pohledu zákazníka ve valné většině případů lepší nechat si transakci vyúčtovat v místní měně a využití terminálem nabízené služby dynamické měnové konverze odmítnout,“ upozorňuje ministerstvo financí.

Řešením je blokace

Ochranou před špatným rozhodnutím při placení či výběru peněz v zahraničí může být také blokování takzvané dynamické měnové konverze DCC, jak informuje dále web E15. Službu si mohou klienti některých bank nastavit jednoduše ve svém internetbankingu. Po zablokování plateb DCC již bude mít majitel bankovní karty jistotu, že mu bude nabízena v zahraničí vždy jen platba v místní měně. Jde tak o nejlepší ochranu.

Přesto zdaleka ne všechny banky tuto možnost svým klientům nabízejí. Dostupná není u ČSBO, Raiffeisenbank, Moneta Money bank či Air Bank, připomíná web E15. Přitom dynamická měnová konverze může lidem vzít opravdu velké částky. Podle průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest lidé tímto způsobem v hotelech, restauracích a obchodech se suvenýry zaplatí až o 14 procent více.

Stalo se vám, že vám banka naúčtovala podobný poplatek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články