Druhá ruská mobilizace je za dveřmi. Čeho byli lidé doposud svědky byl jen začátek Putinova plánu

Nábor nových sil do ruské armády zjevně nestačil, a proto Kreml připravuje další ruskou mobilizaci. Odpor veřejnosti může zesílit.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na konci září. Dobře věděl, proč se několik měsíců takovému rozhodnutí vyhýbal. Setkalo se to s odporem veřejnosti po celé zemi. Proběhla řada protestů. Statisíce Rusů ze země také kvůli rozhodnutí šéfa Kremlu odešly. Mobilizace se přitom oficiálně měla týkat jen lidí s předchozí vojenskou zkušeností. Nástup do ruské armády měl dopadnout podle údajů Moskvy na zhruba 300 tisíc lidí. Praxe ale ukázala něco jiného.

Moskva čelí problémům

Odvedeni byli například také studenti z některých univerzit, přestože ministr obrany Sergej Šojgu ubezpečoval veřejnost, že vojenská služba se nebude vysokoškoláků týkat. Někteří prokremelští činitelé kritizovali zmatky, které mobilizaci doprovázely, píše ČTK. V některých chudých regionech dostalo povoláni do armády až pět procent obyvatel, a proto se objevily informace, že částečná mobilizace nakonec dopadne až na milion lidí, psaly Události247 zde. Ani to ale zjevně nestačilo.

Objevují se spekulace, že se připravuje druhé kolo mobilizace, které má dopadnout na dalších 700 tisíc Rusů, informuje web PlusJedenDeň. Na spuštění dalších odvodů upozornil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Uskutečnit se má mobilizace podle něj v lednu. Další kolo náboru předpokládá i Americký institut pro studium války (ISW), který na další mobilizaci upozornil ve své pravidelné analýze války na Ukrajině. Podle webu PlusJedenDeň má být nadcházející mobilizace dvakrát tak velká oproti té první.

Mobilizace už za pár měsíců

Vychází z prohlášení ruských vojenských blogerů, kteří na sociálních sítích diskutují o možností nového kola mobilizace ještě v prosinci, píše web Novinky. ISW celou spekulaci podporuje také několika důkazy. Na sociální síti Telegram se podle institutu mělo objevit předvolání jednoho z obyvatel Petrohradu, aby se dostavil k mobilizaci v lednu 2023. Na nástup do bojů mají připravovat své zaměstnance také úřady a podniky, které je zároveň vysílají na různá vojenská cvičení, informuje dále web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský prezident Vladimir Putin nemůže být s průběhem války na Ukrajině, kdy ztrácí postupně okupovaná území, spokojen

„Pokračování utajených mobilizačních snah a potenciální příprava na další vlnu mobilizace spolu s nynějším podzimním kolem povolávání vojáků základní služby zřejmě ještě dál napnou už tak přetížený ruský systém generování sil,“ uvedlo ve své analýze ISW. Ruský prezident přitom původně oznámil, že mobilizace skončí ke konci října. Pokud se další mobilizace ruského obyvatelstva potvrdí, je jasné, že válka na Ukrajině nebude směřovat ke svému konci. Naopak se boje zřejmě ještě více zintenzivní.

Kdy si myslíte, že další ruská mobilizace nastane?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa