Jak pobírat důchod vyšší než 50 tisíc korun? Stačí jedná malá změna a každý penzista si může žít jako v pohádce

O důchodcích se mluví v souvislosti se zdražováním jako o jedné z nejohroženějších skupin chudobou. Nemusí to tak ale nutně být.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průměrný důchod byl v loňském roce 15 425 korun. V lednu se uskutečnila zákonná valorizace a v červnu a v září mimořádná z důvodu vysoké inflace. Další valorizace čeká důchodce i na začátku příštího roku a průměrný důchod se tak přiblíží k 20 tisícům korun. „Vlivem mimořádné valorizace v září 2022 a takzvaného výchovného v lednu 2023 bude průměrný samostatně vyplácený důchod v lednu 2023 podle posledních odhadů činit přibližně 19 500 korun,“ cituje server iDnes vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí.

Úřady mohou mít peníze připraveny

Na průměrný plat často mnoho lidí nedosáhne. Nejinak je tomu i u důchodů. Existuje ale několik cest, jak si penzi navýšit. Vzhledem k případu, který nedávno proběhl médii, je dobré se informovat u úřadu, jestli vypočtená výše důchodu je správná. Mladá žena z Moravy, které byl přiznán důchod kvůli roztroušené skleróze dostala od státu doplatek přes milion korun za to, že dostávala klasický důchod, zatímco měla právo na ten mimořádný, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé mají čas na vyzvednutí peněz z druhého pilíře důchodového spoření do konce roku 2023

Jde o jeden z nejvyšších nedoplatků v historii, protože chyba byla odhalena až po 11 letech. V tomto konkrétním případě na nedopatření upozornil Českou správu sociálního zabezpečení ombudsman. Může to být ale motivací pro seniory, kteří mají pocit, že jejich důchod je extrémně nízký, aby si nechali jeho výši přepočítat. Aktivita se v tomto případě rozhodně může vyplatit. Přestože se nemusí jednat o miliony jako u mladé ženy, i statisíce, desetitisíce či jen tisíce se mnoha důchodcům v době zdražování hodí.

Prodat dům a užívat pohodu v nájmu

Další možností, jak si k penzi přilepšit, je překontrolovat si účastenství v druhém důchodovém pilíři. Mnoho lidí si totiž dosud své úspory nevyzvedlo, upozorňuje server Peníze. Ze zrušeného spoření na penzi si má ještě více než tisíc lidí požádat o více než 5,5 milionu korun. Peníze od příslušného finančního úřadu dostanou lidé do 30 dnů. Další strategie, jak si ke stávajícímu důchodu přilepšit a vyhnout se chudobě, je prodat svůj stávající dům. Řada lidí si pořídila v minulosti velkou nemovitost pro děti, ale nakonec v něm zůstala sama.

Díky vysokým cenám realit je ideální doba se ho zbavit za mnohem vyšší cenu, než byla ta pořizovací. Výhodné může být se místo toho nastěhovat do malého bytu na maloměstě a za zbylé peníze si užít důchodový věk na úrovni. Poslední možnost je spíše pro ty, kteří se do penze chystají. Rada zní: šetřit. Nakupovat vše ve slevě, uskromnit se, dávat si peníze stranou, případně výhodně investovat a při odchodu do důchodu si naspořené finance užít. Při odkládaní například 6 tisíc každý měsíc to bude za pět let slušných 360 tisíc jako vstupenka do penze.

Spoříte si na důchod?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články