Důchodci si v létě polepší. A ne o málo

Penze v letošním roce opět mimořádně vzrostou kvůli inflaci. O konečné podobě navýšení důchodů rozhodne lednový růst cen.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Loni se kvůli zdražování valorizovaly penze dvakrát, a to v červnu a v září, uvádí web Novinky. I v letošním roce se důchodci mohou těšit na zvýšení svého příjmu kvůli vysoké inflaci. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se důchod zvýší ne zrovna o málo. V průměru to bude od 750 do 1000 korun, píší Novinky. Mimořádná valorizace proběhne zřejmě v červnu či v červenci. Podle zákona k ní musí dojít pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pět procent, připomínají Novinky.

Lednová inflace rozhodne

Zásluhová část důchodů, takzvaná procentní výměra, se zvedá o tolik procent, o kolik od posledního sledování vzrostly ceny. Definitivně rozhodne vývoj inflace během ledna. Web Finance připomíná, že ovlivnit lednový růst cen může přeceňování zboží a služeb či ukončení energetického úsporného tarifu, což bude tlačit ceny nahoru. Naopak dolů je může hnát silná koruna, která snižuje ceny dováženého zboží. Jasněji bude tedy o navyšování důchodu až v únoru, kdy Český statistický úřad zveřejní data o lednové inflaci.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jurečka dříve připustil případné zkrácení doby vyplácení podpor v nezaměstnanosti i pomalé postupné odsouvání důchodového věku od třiceti let

Naposled se penze zvyšovaly na začátku letošního roku. V lednu proběhla řádná valorizace, kdy se základní výměra důchodu zvýšila o 140 korun a procentní výměra o 5,1 procenta, připomíná server E15. Od ledna navíc začala platit novinka ve formě výchovného, kdy je možné za každé vychované dítě dostat měsíčně 500 korun. Nárok na něj má ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu, jak Události247 psaly před pár dny. Zpravidla tak příspěvek dostanou ženy.

Jurečka výchovné brání

Přestože jde o novinku, už nyní je výchovné ohroženo, protože jeho seškrtání doporučila kvůli rostoucímu zadlužování státu Národní ekonomická rada vlády (NERV). Nakloněn je tomu i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), naopak Jurečka je proti. Nejsem ochoten připustit debatu, že by se výchovné škrtalo,“ uvedl pro web Novinky. Podle ministra opatření přispěje k vyšší udržitelnosti důchodů díky vyššímu počtu dětí jako budoucích přispěvatelů na penze. Přitom i někteří experti nepředpokládají, že by výchovné vedlo k vyšší porodnosti.

Velkým tématem ohledně důchodů v letošním roce bude také jejich reforma, o které se mnoho let mluví. Jurečka se plánuje na její podobě v koalici i s opozicí shodnout do konce prvního čtvrtletí. Ve druhém pak bude ministerstvo připravovat konečnou podobu návrhu zákona. Některé změny mají platit už od roku 2024. Jde například o možnost dřívějších odchodů do důchodu některých náročných profesí. Další změny mají začít platit v roce 2025.

Kolik bude po letním navýšení váš důchod? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články