Lidé zuří: Důchody se penzistům dál navyšují. Platy těch, kteří na ně dřou, letí strmě dolů

Krizová doba přináší mnoho nezvyklých situací. Jednou z nich je skutečnost, že v letošním roce rostou důchody rychleji než mzdy pracujících.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože letošní rok přinesl řadu nemilých událostí, pro seniory bude tím šťastnějším. Rostoucí inflace přinesla navýšení důchodů rovnou třikrát. Jak připomíná web iDnes, po řádné lednové valorizaci následovala dvě mimořádná přidání v červnu a v září. Navíc radost penzistů nebude brát konce ani v příštím roce. Už v lednu se průměrný starobní důchod zvýší o 825 korun, píše dále web iDnes.

Další zvýšení už v lednu

O 140 korun se zvýší solidární část důchodu a k tomu vzroste o 5,1 procenta zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků. K tomu navíc někteří dostanou bonus 500 korun za každé vychované dítě. Na tuto částku dosáhnou většinou ženy, protože takzvané výchovné bude vypláceno tomu z rodičů, který o potomky z větší části pečoval. Díky tomu si důchodci přijdou na velmi zajímavou částku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Seniorka

„Vlivem mimořádné valorizace v září 2022 a takzvaného výchovného v lednu 2023 bude průměrný samostatně vyplácený důchod v lednu 2023 podle posledních odhadů činit přibližně 19 500 korun,“ cituje server iDnes vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrný výdělek v Česku by přitom podle pokladů resortu měl činit v příštím roce 40 324 korun. Na první pohled se tak zdá, že je vše v pořádku, protože důchodci oficiálně nedosahují ani na polovinu hrubého příjmu pracujících. Skutečnost je daleko složitější.

Problém bude růst

Zatímco výše jednotlivých důchodů se od sebe příliš neliší a na nadprůměrné důchody dosahuje jen několik lidí v zemi, jak Událsoti247 informovaly zde. Naopak na průměrnou mzdu dosahuje malá část obyvatel. Jak informuje web Aktuálně, polovina lidí bere měsíčně méně než 29 tisíc čistého, desetina lidí má dokonce hrubou mzdu nižší než 21 066 korun a musejí tak vyjít s čistým příjmem pod 17 900 korun. Je tak zřejmé, že mnoho pracujících lidí nedosáhne na měsíční výši průměrného důchodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Matka samoživitelka

Nejméně placené profese jsou vrátní, šičky, pracovníci bezpečnostních služeb, uklízečky či pomocné síly do kuchyně, píše dále web Aktuálně. Řadu lidí tak začíná zvyšování důchodů v kontextu se snižováním životní úrovně pracujících znervózňovat. Problémy mají kvůli zvyšujícím se výdajům za energie i potravin hlavně samoživitelky, které musí omezovat například výdaje na zdravotní péči.

Na tento problém upozorňují i odborníci. „Rodiny s dětmi na rozdíl od důchodcovských rodin nemají pravidelně valorizované sociální dávky,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články