Důchodci si za pár měsíců polepší. Stát se rozhodl, že jim naplní kapsy

Důchody se v loňském roce zvyšovaly třikrát a i letos dojde kvůli inflaci k mimořádné valorizaci. Částka, o kterou penze vzrostou, zatím není jasná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K pravidelnému zvyšování penzí dochází vždy v lednu a ani letos tomu nebylo nijak. Při vysoké inflace ale dochází také k mimořádné valorizaci, píše web Novinky. Ta přichází ve chvíli, kdy ceny pět měsíců v řadě rostou o více než 5 procent. Tato situace v Česku trvala od loňského července do letošního ledna. Podle údajů Českého statistického úřadu inflace činila v prvním měsíci letošního roku 17,5 procenta, píše ČTK. Přírůstek od července 2022 do ledna 2023 celkově činí sedm procent. Proto se v létě budou důchody opět zvyšovat.

Změny jsou nevyhnutelné

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ke zvýšení důchodů dojde zřejmě v červnu. Podrobnosti o částce se pak úřad chystá zveřejnit příští týden, uvádí ČTK. Jen loni se přitom důchody zvyšovaly celkem třikrát, a sice v lednu, v červnu a v září. Státní kasu tato zvyšování stála celkem 57 miliard korun, připomíná web Novinky. Další zvýšení má přijít letos v létě, čímž stát českým seniorům naplní kapsy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jurečka už v lednu zmínil, že důchody by se letos měly mimořádně valorizovat o 700 až 1000 korun

Výdaje na důchody nicméně začínají být velkým problémem, a proto Jurečka připravuje reformu. Podle ní by se penze zvyšovaly o třetinu růstu reálných mezd, nikoliv o polovinu, píší Novinky. Současný způsob vyplácení penzí je problematický i podle řady expertů. Poukazují třeba na to, že při stávajícím nastavení si méně polepší lidé s nízkou penzí, kteří přitom zdražování pociťují více, uvádí ČTK.

V Česku podle České správy sociálního zabezpečení penzi pobírá přes 2,84 milionu lidí, z nichž 2,37 milionu bere starobní důchod. Jeho průměrná výše činila v lednu 19 438 korun, píše ČTK. Důchod se skládá ze 2 částí, a sice solidární základní výměry a zásluhové procentní části. Ta první je pro všechny stejná a odpovídá 10 procentům průměrné mzdy, což je letos 4 040 korun. Zásluhová procentní část pak odráží odpracované roky, výši odvodů z výdělků a počet vychovaných dětí.

Do důchodu v 68 letech?

Penze však zřejmě čekají změny nejen v nastavení mimořádných valorizací. V poslední době se hojně mluví o zvyšování věku odchodu do důchodu. Podle předsedkyně strany TOP 09 a šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové je jednou z variant hranice 68 let, píše web Seznam Zprávy.

Na starší ročníky ale novinka dopadnout nemá. „Pokud bychom zvyšovali věk odchodu do důchodu, tak se to bude týkat třeba generace mojí a mladší, to znamená čtyřicátníci a mladší,“ uvedla Pekarová. Podle ní je zvýšení věku odchodu do důchodu jedním z důležitých parametrů důchodové reformy, která je nezbytná, aby penzijní systém nezkrachoval, uvádí Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články