EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát

Západ se snaží skrz sankce přimět Rusko, aby válku na Ukrajině zastavilo. Poslední krok, který se připravuje, může Moskvu zasáhnout velmi výrazně.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Evropská unie je od začátku války na Ukrajině vůči Rusku nemilosrdná. Kromě odsouzení předních politiků členských zemí pravidelně uvaluje na Moskvu přísné sankce. Před pár dny začalo platit například embargo na ruskou ropu. Cílem opatření je připravit Moskvu o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině, píše ČTK. Zároveň Brusel společně se skupinou G7 zavedl cenový strop ve výši 60 dolarů (1390 korun) za barel na ropu přepravovanou z Ruska do jiných států.

Sankce budou brzy

Podle Moskvy má takový krok destabilizovat globální energetický trh a přitom boje na Ukrajině nijak omezení neovlivní, uvádí dále ČTK. Další krok, který připravuje Evropská komise, už ale Rusko zasáhne pořádně. Součástí nového balíčku protiruských sankcí má být návrh zakazující nové investice do ruského těžebního sektoru, informuje web Money. Tím má dojít k výraznému oslabení ruské ekonomiky, což by mělo omezit financování válčení na Ukrajině. Devátý balíček má přijít v EU na přetřes už příští týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjimku z ropného embarga má zatím ropovod Družba, který se týká Maďarska, Slovenska a Česka

Kromě zmiňovaného omezení investic má být jeho součástí také zákaz transakcí s dalšími třemi ruskými bankami, kontrola vývozu technologií, které Rusko používá k rozvoji zbrojení a sankce mají dopadnout i na dalších 180 lidí. Další výrazné tresty na Rusko potvrdil polský diplomat. „Dokončili jsem určitou fázi práce. V těchto dnech dokončujeme další, devátý balíček sankcí, které mají reálně omezit potenciál ruské válečné mašinérie,“ cituje server Money polského zástupce v EU Andrzeje Sadośe.

Putinovi se hroutí svět

Fungování sankcí a oslabování ruské válečné mašinérie potvrdil na konci listopadu také ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Zároveň vyzýval EU, aby práci na devátém balíčku trestů pro Rusko urychlila. „Vyzývám všechny své kolegy v Evropské unii a v Evropské komisi a mezi členskými státy EU, aby odstranili veškeré pochybnosti nebo, jak je módní říkat, únavu a začali rychle dokončovat devátý sankční balíček,“ cituje jeho slova z konce listopadu ČTK. Ukrajinský šéf diplomacie zmínil možnost omezit ruský raketový průmysl.

To by mělo také výrazný dopad na Rusko. Země se přitom už nyní potýká kvůli sankcím Západu s problémy. O kolapsu se mluvilo už v létě, kdy někteří západní představitelé popírali data, které zveřejnil ruský prezident Vladimir Putin, jak Události247 psaly zde. Další sankce proto šéfovi Kremlu přidělají mnoho vrásek. Hroutí se mu nejen ekonomika, ale také soudržnost obyvatel. Rusové dávají najevo nesouhlas s válkou na demonstracích poté, co došlo k částečné mobilizaci na konci září.

Může Západ podle vás zastavit válku? Řekněte nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války