Ruská ekonomika je těsně před kolapsem. Putin má však ještě jedno eso v rukávu

Ani ruská ekonomika nemůže odolávat navždy. I přes zvyšující se cenu plynu i ropy, které drží ruský export nad vodou, se sankce Západu začínají projevovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, z dlouhodobého hlediska ruská ekonomika velmi utrpí. Již teď podle některých západních představitelů sankce fungují, píše web Express. Například americký ministr zahraničí Antony Blinken zcela popřel data, na která poukazuje ruský prezident Vladimir Putin. Podle nich je ruská ekonomika v pořádku. „Jednoduše to není pravda,“ cituje šéfa americké diplomacie web Express.

Obyvatelstvo to začíná pociťovat

Podle Blinkena více než tisíc zahraničních společnosti zastavilo v Rusku činnost, což má tvořit až třetinu ruského HDP. Moskva navíc ztrácí i odborníky. Podle amerického představitele ze země odešlo mnoho expertů na energetiku a technologie, píše web Express. K upadající ekonomice tak Rusku nepomohou ani jeho silné karty ve formě plynu a ropy. Tyto komodity jsou pro zemi a export stěžejní. I proto část své produkce z Evropy přesměrovala do Číny a Indie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubl

Ani to ale zřejmě nestačí, jak potvrzuje politolog Jiří Just. „Podle červencových čísel je propad příjmu státního rozpočtu až 30procentní,“ uvedl pro CNN Prima News. Podle něj je tak ruská ekonomika na tom aktuálně „velice bídně“. Pociťovat to začínají hlavně ruští obyvatelé. „Zdražuje se, firmy se snaží šetřit, a to znamená, že se šetří na zaměstnancích,“ uvedl pro CNN Prima News Just. Podle něj ale ruský režim s poklesem životní úrovně obyvatelstva nic nedělá.

Velké slevy na ropu

Rusko přitom s trhlinami v ekonomice muselo počítat. Po ruské invazi na Ukrajinu začal Západ neúprosně zemi trestat skrze sankce. V rámci šestého balíčku se například Evropská unie zavázala zakázat dovoz ropy. Opatření má začít platit 5. prosince, jak připomíná ČTK. I proto se Moskva snaží najít náhradní odběratele své komodity. Se slevou až 30 procent začala nabízet ropu několika asijským zemím, jak píše ČTK.

iZdroj fotografie: Flickr
Těžba ropy

Slevy mohou být podle odborníků také snahou Ruska odvrátit záměr skupiny vyspělých zemí G7 o prosazení plánu, který by umožnil třetím stranám snadněji nakupovat ruskou ropu, ale za nízkou cenu stanovenou západními zeměmi, uvádí ČTK. S účastí programu by ale museli souhlasit významní asijští odběratelé, hlavně Indie. Postoj zemí z Asie přitom zatím není jasný, jak dále píše ČTK.

Co si o ekonomické situaci v Rusku myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články