EU už má Putina plné zuby. Začala proti němu používat jeho vlastní taktiku

Evropská unie vydala varování pro ruského prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek. Hrozí zničením ruských sil. Válka na Ukrajině se dál vyostřuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K ruským výhrůžkám jadernými zbraněmi se při jednání v Bruselu vyjádřil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, píše web The Sun. Podle něj v případě nukleárního útoku ze strany Moskvy budou ruské síly „zničeny“. „Putin říká, že neblafuje. Nemůže si dovolit blafovat a musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu a Evropskou unii, členské sáty, Spojené státy a NATO také neblafují,“ uvedl šéf unijní diplomacie pro The Sun. Zároveň Borrell ubezpečil, že nepůjde o jadernou odpověď.

Jaderná hrozba neustává

Přesto bude reakce Západu natolik zásadní, že bude mít sílu ruskou armádu zničit. Je tak zřejmé, že EU se výhrůžek z Putinovy strany nezalekla. Ty přitom jsou velmi vážné, protože Rusko patří k jaderným mocnostem a použití jaderných zbraní je tak reálné. Zároveň si je ale šéf Kremlu vědom, co by tímto krokem rozpoutal. Nešlo by jen o dovršení totální izolace Ruska, ale odpověď Západu by byla nelítostná, což potvrzuje nejen prohlášení Borrella.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Riziko použití jaderných zbraní v Evropě je v kontextu války na Ukrajině nejvyšší od první poloviny 80. let

Jak Události247 informovaly, reakce by přišla i ze strany NATO, jak uvedl jeden z vysokých představitelů Aliance. Už dříve měly vydat varování vůči Moskvě také Spojené státy. Jake Sullivan, americký poradce pro národní bezpečnost si myslí, že Rusko dostalo jasně najevo jaké katastrofální následky by použití jaderných zbraní mělo pro Moskvu. Přesto tato hrozba není nikterak zažehnána. Čím dál reálnější je i díky tomu, že se Rusku ve válce v sousední zemi nedaří a zoufalost šéfa Kremlu může zapříčinit přistoupení k tomu nejhoršímu.

Ukrajinci ostřelují ruské území

Jak informuje ČTK, ukrajinské ozbrojené síly za poslední měsíc osvobodily od ruské okupace více než 600 obcí, což rozhodně nemůže ruského prezidenta těšit. Největší část osvobozeného území se nachází v Charkovské oblasti. Mnoho obcí ale také leží v Chersonské, Doněcké či Luhanské oblasti. Ty přitom Moskva minulý měsíc prohlásila za anektované, připomíná ČTK. Napjatou situaci v oblasti potvrzuje také výzva proruského gubernátora v Chersonské oblasti Volodymyra Salda.

Ten vyzval obyvatele k odjezdu do Ruska, protože ostřelování neustává. Ani v Rusku ale není bezpečno. V Belgorodské oblasti na západě země došlo k výbuchu muničního skladu. Podle ruských úřadů byl způsoben ukrajinským ostřelováním, informuje web CNN Prima News. Incident si měl vyžádat mrtvé i zraněné. Přitom ve čtvrtek gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov tvrdil, že se vyhození muničního skladu do vzduchu obešlo bez obětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články