Představitel NATO vyzradil, jak Západ Putinovi odpoví na jaderný útok

Ruské neúspěchy ve válce na Ukrajině zvyšují šanci, že Moskva sáhne po jaderných zbraní. Západ je připraven na to rychle reagovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K hrozbě použití jaderných zbraní se vyjádřil vysoký představitel Severoatlantické aliance, píše web Express. Podle něj je téměř jisté, že by jaderný ruský úder vyvolal „fyzickou reakci mnoha spojenců a potenciálně i samotného NATO. Vysoký úředník při NATO, který chtěl zůstat v anonymitě, také prozradil, že Moskva chce svou nukleární hrozbou především odradit NATO a další země od přímého vstupu do probíhající invaze na Ukrajinu. Kreml si je moc dobře vědom toho, co by použitím jaderných zbraní vyvolal.

Evropa se připravuje na vše

Upozornění dostal také ze strany Spojených států. Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan minulý měsíc uvedl, že USA daly Rusku jasně najevo katastrofální následky pro Moskvu, pokud po jaderných zbraních sáhne, informuje dále web Express. Tato možnost je natolik reálná, že o ní budou debatovat ve čtvrtek také ministři obrany členských zemí NATO. Jak píše ČTK, během dvoudenního jednání v bruselské centrále Aliance se budou probírat také možnosti lepší ochrany kritické infrastruktury před možnými útoky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko a 14 dalších spojenců NATO podepsalo prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany.

Příští týden má NATO také uspořádat cvičení prověřující připravenost možné jaderné odvety. Zapojit se do něj mají armády téměř poloviny ze 30 členů NATO. Evropské země navíc chtějí společně ochránit vzdušný prostor. Německo a 14 dalších spojenců NATO, včetně Česka, podepsalo prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany, píše dále ČTK. Pokud se společný nákup uskuteční, má být podle německé ministryně obrany Christine Labrechtové pořízen izraelský systém Arrow 3, dodává ČTK.

Experti uklidňují situaci

Nakoupen by měl být také další americký systém Patrion. Cílem je zvětšení raketového deštníků propojením několika systémů a zvýšená ochrana před balistickými raketami či útoky s pomocí bezpilotních letounů, informuje ČTK. Je zřejmé, že Západ tak bere ruské výhrůžky vážně. Jak připomíná web CNN Prima News, možné použití nejničivějších zbraní naznačil v minulosti nejen ruský prezident Vladimir Putin, ale také ministr zahraničí Sergej Lavrov či bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv.

iZdroj fotografie: S vědomím Jiřího Šedivého / Facebook
Armádní generál v záloze Jiří Šedivý je přesvědčený, že Rusko si nedovolí použít jaderné zbraně.

Přesto to není podle některých expertů pravděpodobný další ruský krok. „Myslím si, že jadernou zbraň nepoužijí. I prezident Biden zmírňuje své dřívější výroky. Bylo by to něco, co by se nelíbilo ani Číně, ani Indii, které jsou zatím k Rusku tolerantní,“ uvedl pro CNN Prima News armádní generál v záloze Jiří Šedivý. Zdá se tak, že ta nejhorší hrozba není na pořadu dne. Zároveň se ale mnohokrát potvrdilo, že Rusko umí vždy překvapit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články