Biochemik Hostomský si kvůli plošnému testování nebral servítky vůči premiérovi Fialovi. Vyčetl mu hned několik věcí

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je plošné testování antigenními testy hlavně politika. Nemá to základ ve vědě ani epidemiologii.

i Zdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kabinet Petra Fialy ve středu oznámil, že od 18. února skončí plošné testování ve školách a ve firmách. Premiér při této příležitosti poukázal na to, že právě plošné testování zabránilo přetížení nemocnic. „Pandemie se vyvíjí tak, jak jsme očekávali, máme situaci pod kontrolou,“ řekl Fiala na tiskové konferenci. Pochopení pro takový výrok ale nemá biochemik Zdeněk Hostomský. „Zklamal mě. Hrdě říkal, že nasadili opatření a zpomalili omikron, ale jak to může vědět?“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přináší plošné testování nějaký benefit?

Podle Hostomského plošné testování obtěžuje občany a efekt na zpomalení pandemie to může mít maximálně dva dny. „Tak si spočítejme, kolik miliard to stát stálo. Viru jsou opatření jedno,“ nešeřil biochemik kritikou. Plošné testování antigenními testy nepovažuje za domyšlené. Upozornil také na falešnou pozitivitu testů. Ta se může objevit až u padesáti procent pozitivních antigenních testů. „Proč to nezrušili hned, to nedává smysl,“ podivuje se nad rozhodnutím pokračovat v plošném testování až do 18. února.

iZdroj fotografie: Pixabay
Testování na covid-19

Podobný názor má také Petr Husa, infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno. „Benefit testování je nulový, nedá se trasovat, navíc se zkrátila karanténa na neuvěřitelných pět dnů,“ prohlásil. I on by souhlasil s tím, aby bylo plošné testování ukončeno hned. Stejně jako Hostomský v tom nevidí smysl a nesouhlasí s premiérem, že takový krok nějakým způsobem pomohl. „Tvrdit, že jsme díky nějakým opatřením dostali virus pod kontrolu, ještě ve chvíli, když počet pacientů roste, je velmi předčasné,“ vysvětlil.

Virus ještě nedosáhl vrcholu

Husa zároveň upozornil, že vrchol pandemie ještě nepřišel. „V nemocnicích ani zdaleka nevidíme vrchol případů,“ uvedl infektolog. Vládní představitelé i odborníci přitom opakovaně tvrdili, že omikronová vlna bude kulminovat na přelomu ledna a února. Infektolog nesouhlasí také s tím, že je omikron jen lehká infekce, i přestože má většinou lehčí průběh. „Nám je jedno, jestli je pacient hospitalizován kvůli těžkému průběhu, nebo například se selhaním jater a k tomu má pozitivní test. Z hlediska postupu izolace je to stejný problém,“ vysvětlil přednosta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek přibylo v Česku 37 662 nových nákaz. U dalších 6550 lidí bylo zjištěno podezření na reinfekci. Celkový počet pozitivních testů tak byl ve čtvrtek oproti minulému týdnu nižší o zhruba 6800 případů. Naopak stoupají počty v nemocnicích. V nemocnicích aktuálně leží zhruba 3 000 pacientů s covidem, což je o téměř 800 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných ve vážném stavu však nenarůstá, zůstává kolem dvou stovek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články