Situace s bydlením se pro Čechy ještě zhorší: Nájmy půjdou nahoru, hypotéky zůstanou nedostupné

Mnoho Čechů sní o vlastním bydlení, ale jejich plány ztěžují drahé a nedostupné hypotéky. Nezbývá, než platit nájemní bydlení, které zdražuje.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

I přes nepříznivou hypoteční situaci, přibývá zájemců o nové byty, informuje web Peníze. Jde hlavně o institucionální investory, kteří nemovitosti nakupují se záměrem je pronajímat. I kvůli tomu sice bude přibývat nájemních bytů, ale ceny porostou, jak vyplývá z aktuální studie Trend Report zveřejněné Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí, píše web Peníze. Zájem o byty roste nejen díky institucionálním investorům, ale i developerům, kteří také vycítili příležitost a stále častěji si řídí pronájmy ve vlastní režii.

Bydlení v Praze jen pro bohaté

Naopak většina mladých lidí, kteří touží po vlastním bydlení, má smůlu. Jak Události247 nedávno psaly, pro získání hypotéky na byt 3kk průměrné ceny v Praze je nutné mít čistý měsíční příjem přes 100 tisíc korun. Ani nadstandardní plat však nestačí. Důležité jsou také úspory. V hlavním městě stojí novostavba průměrně 13 milionů korun, ale maximální hypotéka, kterou banky kvůli přísným pravidlům poskytují je jen 10 milionů korun. Tři miliony je proto nutné mít z vlastních zdrojů, uvádí web Novinky.

Většině Čechů příliš nepomůže ani nedávná informace, že průměrná sazba hypotéky klesá. Jak píše web Peníze, měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun, a to se splatností 25 let při sazbě 6,27 procenta, klesla v březnu letošního roku o 209 korun na 23 132 korun, čímž se podle odborníků vrátila na úroveň loňského léta. Přesto tato pozitivní změna podle expertů výrazněji s hypotečním trhem nezahýbá, protože Česká národní banka zřejmě nebude zatím snižovat základní úrokové sazby.

Novinka od developerů může přijít vhod

„Prognózy pro letošní rok se nevyvíjí úplně nejlépe. Stejně tak jako ČNB upravuje svoje odhady letošní inflace z 9,1 procenta na téměř 11 procent, tak se dá očekávat, že i případné snižování základních sazeb se posouvá. Původní optimistické odhady jejich snižování už na podzim letošního roku se nezdají příliš reálné. Pokud tedy dojde letos k poklesu, tak ho můžeme čekat až na konci roku, případně až počátkem roku 2024,“ uvedl pro web Peníze hypoteční analytik Jiří Sýkora.

iLetos v lednu se meziročně propadl prodej hypoték dokonce o 80 procent

Přesto mají někteří lidé stále naději, jak se k vlastnímu bydlení dostat. Nově začali nové byty za poloviční úrok nabízet developeři, píše server Peníze. V únoru podle statistiky Fincentra Hypoindex dosáhl průměrný úrok nové hypotéky 6,27 procenta, ale developeři mají 2,99 procenta. Podle expertů ale lidé nemají tuto nabídku vnímat jako standardní hypotéku, ale jako určitou slevu na nákup nové nemovitosti od developerů, díky které mohou lidé ušetřit až statisíce, dodává server Peníze.

Chcete vlastní bydlení, ale máte také problém dosáhnout na hypotéku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články