Hypotéky jsou v Česku jen pro bohaté. Lidé musí mít k jejich získání často příjem nad 100 tisíc korun

Pro většinu Čechů zůstává kvůli drahým hypotékám sen o vlastním bydlení nedosažitelný. Změna v dohledné době nastat nemá.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Drahé nemovitosti a nedostupné hypotéky jsou hlavními faktory, proč má v Česku stále méně lidí šanci pořídit si vlastní bydlení. Web Novinky píše, že v Praze je pro získání hypotéky na byt 3+kk průměrné ceny potřeba mít čistý měsíční příjem hodně přes 100 tisíc korun. Potvrzují to data České bankovní asociace (ČBA) zveřejněná tento týden. Z nich vyplývá, že k pořízení nového pražského bytu o velikosti 3+kk je nutné, aby rodina žádající o hypotéku měla celkový minimální měsíční příjem 135 tisíc korun, uvádí dále Novinky.

Nemovitosti jsou drahé v celém Česku

Ani nadstandardní příjem ale zájemcům o bydlení v Praze nemusí stačit. Průměrná cena novostavby v hlavním městě dnes činí 13 milionů korun. Maximální hypotéka, kterou banky kvůli přísnějším pravidlům regulace poskytnou, je však jen 10 milionů korun. Zbylé 3 miliony tak musí mít lidé naspořeny či je získat z jiných zdrojů. K tomu je nutné počítat také s velkou měsíční splátkou. Novinky připomínají, že úroková sazba je 5,93 procent, takže při využití hypotéky na 30 let činí měsíční splátka 59 500 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oživit hypoteční trh může rozhodnutí České národní banky o snížení základní úrokové sazby

Pro většinu možných zájemců je v současné době získání hypotéky na pražskou nemovitost prakticky nemožné. Zájem o ně proto rapidně klesá. Situace ale není o moc lepší ani v jiných částech republiky. Novinky píšou, že třeba v Karlových Varech, které se řadí k levnějším městům, nejsou ceny nemovitostí nijak nízké. Průměrná cena bytu o velikosti 3+kk je zde 5 milionů korun. Podle ČBA je tak pro pořízení vlastního bydlení v západočeském městě potřeba našetřit si alespoň milion korun a k tomu mít měsíční příjem minimálně 53 tisíc korun čistého.

Vyhlídky nejsou nijak optimistické

Karlovarský kraj přitom patří k regionům s nejnižšími příjmy. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2021 zde průměrný hrubý měsíční výdělek činil 33 180 korun, jak Události247 psaly na začátku února. Ani republikový průměr na tom není o moc lépe. Ve 3. čtvrtletí loňského roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 39 858 korun, uvádí Novinky. Není proto překvapivé, že v roce 2022 se objem poskytnutých hypoték propadl na nejnižší úroveň za posledních 10 let a počet hypoték je dokonce nejnižší za 20 let, píšou Novinky.

Hypoteční trh nezaznamenává velké změny zatím ani letos, kdy ceny některých nemovitostí klesají. „Vysoké úrokové sazby společně s minimálními regulatorními požadavky (DTI, DSTI) pro zájemce nad 36 let výrazně snížily dostupnost hypotečních úvěrů. Jinými slovy získání hypotéky je pro klienty i s průměrnými příjmy obtížné. Případné oživení trhu může přijít v druhé polovině roku,“ vysvětlil pro web iDnes ředitel společnosti Partner Financial Services Jan Brejl. Podle něj může hypoteční trh stimulovat hlavně pokles cen nemovitostí.

Sníží v dohledné době České národní banky základní úrokové sazby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články