Putinovi se impérium hroutí pod rukama. Kreml drží podrobnosti o poslední události pod pokličkou

Ukrajinská protiofenziva může nastartovat konec ruského prezidenta Vladimira Putina. Stále větší ztráty ve válce dávají více odvahy kritikům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šéf Kremlu odstartoval ruskou invazi do sousední země 24. února letošního roku s tím, že půjde o rychlou akci. Představa Ruska byla taková, že dojde k rychlému obsazení a dosazení svých lidí do vedení země, jak psaly například Seznam Zprávy. Ruský prezident Vladimir Putin musel skřípat zuby, když viděl, že „speciální vojenská operace“ nejde podle plánu. Ukrajinci byli připraveni, a hlavně odhodláni se ruské agresi bránit. I proto se brzy ruská armáda stáhla z okolí Kyjeva a od března tak v podstatě boje probíhají hlavně na východě země.

Velké ztráty

Tam si Moskva věřila. Minimálně chtěla ovládnout celý Donbas. Oficiálně samozřejmě Kreml tvrdí, že oblast osvobozuje. Stejně tak Putin prohlašuje, že cílem celé invaze je Ukrajinu denacifikovat a demilitarizovat. Ať už ruský prezident svým bojem v sousední zemi usiluje o cokoli, je blízko porážce. Ukrajinská protiofenziva je velmi úspěšná. Putinova armáda naprosto selhala v Charkově, jak upozorňuje Daily Mail. Během pár dnů se podařilo Ukrajincům získat zpět tisíce kilometrů čtverečních území.

Morálka ukrajinských vojáků tak rychle roste, stejně jako jejich odhodlání postavit se naplno ruskému nepříteli a získat zpět okupovaná území. Naopak ruská morálka upadá. Není se čemu divit, když vojáci vidí denně obrovské ztráty armády. Nejen vojenské, ale také lidské. Podle Ukrajiny už armáda ztratila 25 procent ruských vojáků, kteří byli zabiti, zraněni nebo zajati. Ze hry jsou také dvě třetiny tanků a pětina vojenských letadel, píše web Daily Mail. Navíc vychází najevo, že Rusové i na východě Ukrajiny páchali zvěrstva.

Putinův konec?

V okolí města Izjum byly objeveny masové hroby, ve kterých byly nejen vojáci, ale také civilisté. Někteří podle známek na těle čelili mučení, informuje dále web Daily Mail. Zoufalost Ruska potvrzuje i zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW). Ve svém hodnocení uvádí, že ruské jednotky provádí nesmyslné ofenzivní operace kolem Doněcka a Bachmutu na východě Ukrajiny, píše ČTK.

Všechny tyto informace prosakují i v Rusku, přestože se Kreml snaží veřejně stále působit, že všechno jde podle plánu. Čím více ale bude ruská armáda v sousední zemi neúspěšná, tím více bude Putinova moc slábnout. Ve spojení s ekonomickými dopadem z protiruských sankcí to může pro Putina znamenat jeho brzký konec, protože nespokojenost v Rusku narůstá, a i jeho nejbližší se mohou proti šéfovi Kremlu brzy otočit zády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa