Válka se přesouvá do vesmíru: Nejpravděpodobnější místo, kde vypukne střet NATO a Ruska, shodují se experti

Světové mocnosti mají svá citlivá zařízení nejen na zemském povrchu, ale také ve vesmíru. I tam proto hrozí vzájemné útoky.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia, The White House / Creative Commons / CC BY
                   

Podle zástupce ruského ministerstva zahraničních věcí Konstantina Voroncova se mohou západní satelity stát „legitimním cílem odvetného úderu“, píše web Trend. Ve vesmíru je možné najít nejen nekonečnost, ale právě také zařízení, která jsou pro chod některých států velmi důležitá. Pravidelně oblétá planetu i americká špionážní družice s označením USA-326, která byla na oběžnou dráhu do výšky zhruba 500 kilometrů vyslána 2. února, píše dále web Trend. Úkol tohoto zařízení je jasný: vytvářet záběry s co největšími detaily.

Družice sobě nepřítelem

Právě tato družice se může stát cílem ruského útoku, protože jen 50 kilometrů níže pod americkou družicí se pohybuje ruské vojenské zařízení nazvané Kosmos-2558. Do vesmíru byla tato družice vynesena z kosmodromu Pleseck 1. srpna pomoci rakety Sojuz. Zajímavé je načasování, protože odstartovala právě ve chvíli, kdy americká družice se dostala na své místo. Jak připomíná web Trend, pravděpodobně tak šlo z ruské strany o pokus získat informace o americké špionážní sondě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Navzdory rozkolu se NASA a Roskosmos dohodly na pokračování společných letů na ISS

Podle velitele amerických vesmírných sil Jamese Dickinsona byl takový krok ze strany Moskvy „velmi nezodpovědný“. Nizozemský vědec Marco Langbroek šel ve svém komentáři ještě dál a oba satelity zveřejnil ve svém blogu nazvaném „Hra na kočku a myš v době studené války“. Právě to se totiž mezi oběma mocnostmi děje. A dojít může ještě dále. Kosmos-2558 nemusí jen sbírat informace o americké družici, ale hrozí také, že vypustí poddružici vyzbrojenou raketou. Její úkol by byl zřejmě jasný: sestřelit USA-326.

Vesmír jako nebezpečné místo

Rusko je toho schopné, protože protidružicový systém úspěšně v letech 2017 a 2019 vyzkoušelo. Riziko se zvýšilo ještě více poté, co zástupce Voroncov pronesl slova o legitimním cíli odvetného úderu. Výhrůžku vyřkl navíc na půdě OSN v souvislosti s komentováním západních satelitů, které pomáhají Ukrajině při shromažďování informací nebo zabezpečováním spojení. Možný útok ve vesmíru potvrzují i odborníci. „zdá se, že Rusové s vypuštěním poddružice čekají na správnou chvíli,“ cituje web Trend slova experta na družicovou bezpečnost Barta Hendrickxe.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína se do vesmírných záležitostí může taktéž rychle připlést

Odpověď NATO by byla zřejmě byla velmi silná. „Jakýkoliv útok Ruska na satelity využívané NATO, by byl pokládaný za akt agrese, na základně kterého by mohlo dojít a aktivaci článku 5,“ cituje server Trend bývalého náměstka generálního tajemníka NATO Jamieho Shea. Vesmírné nebezpečí nehrozí jen z Ruska, ale také z Číny, jak Události247 informovaly. Podle ředitele britské zpravodajské služby GCHQ Jeremyho Fleminga se Peking snaží vybudovat protisatelitní zařízení, které neumožní vstoupit do vesmíru v případě konfliktu žádné jiné zemi.

Domníváte se, že válka se bude odehrávat i ve vesmíru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články