Nebezpečí nehrozí jen z Ruska. Čína má ještě daleko větší a hrozivější plány

S varováním vůči Pekingu přišel šéf britské špionážní služby Jeremy Fleming. Podle něj má Čína už připravený arzenál k útokům na satelity.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming vyslovil své obavy na každoročním bezpečnostním setkání, informuje web The Sun. Ve svém projevu zároveň vyzval k přijmutí drastických opatření vedoucích k omezení technologické dominance Číny. V opačném případě může komunistická země využít své satelity ke sledování kohokoli, kdykoli a kdekoli, píše dále web The Sun. Podle Fleminga se Čína snaží vybudovat protisatelitní zařízení, které neumožní vstoupit do vesmíru v případě konfliktu žádné jiné zemi.

Čínské sledování

„A existují obavy, že by tato technologie mohla být použita ke sledování jednotlivců,“ cituje šéfa britské špionážní služby server The Sun. Právě Peking tak má být hlavní hrozbou budoucnosti. Jeho výsadní postavení v nových technologiích, mezi které patří i digitální měny, mu může zajistit kontrolu nejen nad čínskou populací, ale také například nad obchodními partnery. Web The Sun dále připomíná, že protidružicové zbraně testovala v minulosti nejen Čína, ale také Rusko.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozsáhlý sledovací systém je podle odborníků jedním z klíčových důvodů, proč v Číně mají hackeři k dispozici citlivá data

Tyto nástroje by přitom mohly zničit komunikační i sledovací satelity GPS, které se používají pro navigaci a navádění přesných raket. Fleming také upozornil, že komunistická země vnímá ostatní země jako potenciální nepřátele, případně jako možné partnery k obchodování. Pro získání svých cílů používá vyhrožování či podplácení. Podle Fleminga za tím stojí strach Číny ze svobody.

Čínské vesmírné plány

„Není žádným překvapením, že zatímco čínský národ pracoval na budování své vyspělé ekonomiky, Čínská komunistická strana používala své zdroje k implementaci drakonických zákonů o národní bezpečnosti, kultury, sledování a stále agresivnějších použití vojenské síly,“ cituje ředitele britské zpravodajské služby GCHQ web The Sun. Připomněl, jak Čína své občany sleduje, omezuje jejich svobodu projevu a ovlivňuje finanční systémy. Na rozpínavost Pekingu ve vesmíru upozornil letos také Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě, že se Číně povede naplnit veškeré ambice, bude jednou z vedoucích zemí v dobývání vesmíru

Podle jeho šéfa Billa Nelsona plánuje země v rámci vojenského programu ovládnutí Měsíce, píše web Novinky. Čína sice jeho slova označila za pomluvu, očekává se ale, že koncem tohoto desetiletí komunistický režim vyšle na Měsíc loď i s kosmonauty na palubě. V roce 2013 přistála na lunárním povrchu jen nepilotovaná vědecká sonda. „Musíme se obávat toho, že Čína přistane na Měsíci a řekne: ‚Teď je náš a vy se držte dál‘,“ cituje šéfa NASA web Novinky.

Co si o čínských plánech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články