Monitoring Státního zdravotního ústavu za loňský rok prokázal u některých českých potravin nebezpečnou složku.
Pojem dvojí kvalita potravin se v Česku vžil především v souvislosti s kvalitou stejných potravin u západních sousedů. V loňském roce prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o potravinách, jak informoval iRozhlas. Mnoho lidí se ale setkalo s tím, že stejný výrobek v Německu byl daleko kvalitnější než ten zakoupený v tuzemsku. Poznáno to je podle chuti a potvrzeno následně při pohledu na složení. Např. západní sousedé používají přírodní cukr namísto levného fruktózo-glukózového sirupu, který se používá v Česku.
Německá kvalita i cena
Loňská novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích přinesla zákaz dvojí kvality potravin. Je tak zakázáno na trh uvádět potraviny, které jsou na první pohled totožné s odlišným složením. Pokud je rozdíl v kvalitě obou výrobků, musí to být odůvodněno oprávněnými a objektivními skutečnostmi a spotřebiteli musí být tato informace přístupná, píše web Právo pro všechny. Novým zákonem by tak měla být rozdílnost potravin z Německa a Česka oficiálně vyřešena.
Mezi českou a německou potravinou není rozdíl jen v kvalitě, ale také v ceně. Přestože naši západní sousedé mají mnohem vyšší platy, za potraviny často utratí mnohem méně. I za menší cenu ale dostanou potravinu mnohem kvalitnější. Ať už se jedná o vyšší podíl masa či nepoužívání náhražek. Nejen to je ale problémem v Česku. Státní zdravotní ústav (SZÚ) od roku 1993 testuje potraviny v českých obchodech a výsledky za loňský rok nejsou nijak lichotivé.
Možné zdravotní problémy
Ukázalo se, že řada potravin obsahuje toxinogennní plísně, které mohou lidem způsobit vážné zdravotní problémy. „Po konzumaci kontaminovaných potravin působí na jednotlivé orgány v lidském těle a jsou původci řady onemocnění. Způsobují zažívací potíže, zatěžují játra, ledviny i imunitní systém, některé z nich jsou prokázanými lidskými karcinogeny, tedy jsou rakovinotvorné,“ uvedl vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Jiří Ruprich pro SZÚ. Celkem bylo testováno 456 vzorků potraviny a ve 13 procentech byl prokázán výskyt toxinů.
Ty přitom mohou být pro lidský organismus karcinogenní. Vyhnout se jim je navíc velmi těžké, protože se objevily v široké paletě potravin. Od čajů, přes mouku, těstoviny, hrách až po dětské kaše. Škodlivé látky z potravin nelze odstranit vařením, jak se mnoho lidí domnívá, upozorňuje SZÚ. Jde o zneklidňující zjištění, na které by měl stát reagovat. Obzvlášť v situaci, kdy lidé kvůli rostoucím cenám stále častěji sahají po levnějších výrobcích. Právě potraviny za výhodnější cenu jsou často méně kvalitní s potenciálem způsobit v budoucnu zdravotní problémy.