Rusko zřejmě už brzy nebude schopno ve válce pokračovat

Rusko nadále odmítá mírové návrhy, které předkládá Kyjev. V bojích na Ukrajině už ale Moskvě zřejmě dochází dech.

i Zdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už téměř deset měsíců, ale strach z každého dalšího dne neustupuje. Oprávněně. V pátek Moskva spustila další rozsáhlé raketové útoky na ukrajinskou infrastrukturu, informuje ČTK. Bez dodávek elektrické energie je Charkov i Poltava. Výbuchy jsou hlášené po celé zemi, úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali v krytech. Nálety se nevyhnuly ani hlavnímu městu. O explozích v Kyjevě informoval starosta metropole Vitalij Kličko.

Ruské problémy rostou

Rusko série raketových útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu podniká od října. Miliony Ukrajinců jsou kvůli tomu opakovaně bez dodávek elektřiny, vody i tepla, připomíná ČTK. Moskva se k takovým útokům uchyluje, aby zlomila ukrajinskou morálku. Důvodem takových zoufalých pokusů jsou ruské ztráty na bojišti. Rusové ztratili v posledních týdnech nemalou část okupovaných území, včetně strategického Chersonu. Přerušit boje ale Kreml nehodlá, připomíná web Onet.

Přitom zřejmě Rusko míří do situace, kdy nebude schopno už ve válce pokračovat. Kvůli pomalému doplňování munice nebude armáda schopná zřejmě udržet své pozice v Chersonské, Záporožské, Doněcké ani Luhanské oblasti, uvádí web Onet s tím, že to přiznávají i tři nezávislé zdroje blízké Kremlu i ruskému ministerstvu obrany. Proto v ruských vojenských i politických kruzích rostou obavy o budoucnost války na Ukrajině. Rusko má sice v zásobě munice navrch před Ukrajinou, ale to se může díky další podpoře Západu rychle změnit.

Dodávka z USA výrazně pomůže

Státy Evropské unie schválily další balík finanční pomoci pro Kyjev. Příští rok dostane 18 miliard korun (asi 440 miliard korun), informuje web ČT24. Dál hodlají válkou zasaženou zemi podporovat také Spojené státy. Jak Události247 informovaly zde, administrativa amerického prezidenta Joe Bidena plánuje na Ukrajinu poslat systém protiraketové obrany Patriot, který by měl pomoci s ochranou kritické infrastruktury i civilních obyvatel před ruskými drony i raketami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina dlouhodobě žádá o poskytnutí systému Patriot

Navíc půjde o první systém dlouhého dosahu, který do země ze Západu dorazí, připomíná web Seznam Zprávy. Kvůli náročné obsluze budou Ukrajinci ale potřebovat šest až osm týdnů výcviku. Ten by se měl odehrát v Evropě, konkrétně v německém Grafenwoehru. Americký prezident Joe Biden odmítá, aby kvůli obsluze systému byly na Ukrajinu vyslány americké bojové jednotky. Západní země se nechtějí do konfliktu aktivně zapojit, aby nedošlo k jeho eskalaci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety