Jeden příjem přestává stačit stále více lidem a nejde jen o nízkopříjmové skupiny. Brigády je možné najít hlavně v gastronomii, ostraze či maloobchodě.
Jak informuje server iDnes, do potíží s penězi se dostává už i střední třída. Spousta Čechů je tak nucena si hledat možnosti přivýdělku, aby byli schopni pokrýt všechny měsíční výdaje. Důvod je jasný: rostoucí inflace. Jak dále píše web iDnes, v dubnu meziročně vzrostly ceny zboží a služeb o 14,2 procenta. V květnu dosáhla inflace dokonce rekordních 16 procent. Nejrychleji zdražují potraviny a bydlení. Jde tedy o položky, za které platí každý člověk a je nutné na ně někde vzít peníze, doplňuje iDnes.
Řešením je i zvýšení platu
Pokud nestačí příjem ze zaměstnání, na řadu přichází brigády. Potvrzuje to také průzkum platformy Tymbe, která je jedním z největších online zprostředkovatelů brigád v Česku, jak píše iDnes. Podle něj více než polovině respondentů (51 procent) chybí k vrácení na předinflačního životního standardu 3 tisíce až 8 tisíc korun měsíčně. Další čtvrtině dotázaných (26 procent), chybí 3 tisíc korun. Menší skupina obyvatel (16 procent) pak v měsíčním rozpočtu postrádá 8 až 12 tisíc korun, píše dále web iDnes.
Není to nic překvapivého vzhledem k tomu, že kromě výrazného zdražení potravin a bydlení došlo také k dramatickému navýšení cen pohonných hmot a energií. Jedná se tak o další položky, které jsou pro život domácností důležité. Odborníci doporučují ale ještě před tím než člověk začne shánět další zaměstnaní, požádat o zvýšení platu. „Prvním krokem by mělo být zkusit si vyjednat u zaměstnavatele vyšší mzdu,“ uvedla marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment Jitka Součková pro server iDnes.
Vláda plošná opatření nechystá
Otázkou ale zůstává, kolik lidí bude v takovém kroku úspěšných. Inflace dohání i firmy samotné, které se také snaží šetřit a ke zvýšení platu se tak v mnoha případech nemají. Pořád je ale tato zkouška lepší než mít dvě práce, což je náročné na čas i výkon. Možností brigád je hodně. Jak uvádí server iDnes, nabírá se hlavně v oblasti gastronomie, kde je potřeba výpomoc v dobách obědů, večeří či ve večerním provozu. Přivýdělky se dají najít také v ostraze, maloobchodě, hotelnictví, cestovním ruchu či marketingových propagačních akcích.
Možné je také roznášet letáky nebo rozvážet jídla či balíčky. „Je možné se s minimálním předstihem domluvit, kdy může dotyčný pracovat a délku pracovní doby tak přizpůsobit svým možnostem,“ cituje Michala Nováka z portálu Profesia.cz web iDnes. Lidé, kteří nechtějí, aby je inflace semlela, se tak musí otáčet. O to více rozporuplná je reakce vlády, která nehodlá občanům plošně pomáhat. Jediným opatřením, které cílí na větší skupinu obyvatel, je jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc korun. Vyplácen má být až od srpna.