Lavrov: Západ využívá Ukrajinu k tomu, aby celý svět nenáviděl Rusy

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v rámci svého projevu před poslanci Státní dumy, dolní komory parlamentu, pustil ostře do Západu.

i Zdroj fotografie: ДИП МИД РФ / Creative Commons / CC BY
                   

Šéfovi ruské diplomacie se hlavně nelíbí vedoucí pozice západních zemí na mezinárodní scéně. „Naše aktualizovaná koncepce zahraniční politiky již bude hovořit o nutnosti ukončit monopol Západu na utváření rámce mezinárodního života,“ cituje jeho slova ČTK. Podle Lavrova jsou Spojené státy a jejich spojenci „posedlí maniakální touhou oživit neokoloniální, unipolární světový řád“, píše web Onet. Rusko už v minulosti několikrát uvedlo, že se Západ snaží potlačit jeho suverenitu.

Výtky směrem k NATO za rozšiřování

Došlo ze strany ministra zahraničí i k vyjádření k Ukrajině v souvislosti se zájmy Západu. Moskva má za to, že Severoatlantická aliance porušila dohodu, že se nebude rozšiřovat směrem na východ. Právě tuto rétoriku používá Rusko často jako argument pro zahájení invaze do sousední země. Lavrov ve svém nejnovějším projevu před ruskými poslanci obvinil Západ, že využívá Ukrajinu jako „rusofobní vojenské předmostí“. Kvůli tomu podle něj dosáhla politika západních zemí bodu, ze kterého už „není návratu“, uvádí ČTK.

Rusko je přitom tím agresorem, který rozpoutal téměř před rokem nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se boje chýlily ke konci. Naopak na východní frontě se podle vojenských expertů chystá něco velkého, informuje web CNN Prima News. O velké ruské ofenzivě už se spekuluje mnoho týdnů. Někteří předpovídali, že k útoku dojde v den ročního výročí invaze, tedy 24. února. Nakonec k tomu může dojít ještě dříve, aby Rusko využilo momentu překvapení, jak Události247 informovaly před pár dny.

Ve hře je mnoho variant útoku

Podle vojenských analytiků je útok na spadnutí, protože na východní frontě přibývá ruských vojáků, píše CNN Prima News. Nejen u Bachmutu se má ruská armáda snažit prorazit. Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov na začátku února uvedl, že ofenzivu může Moskva zahájit ze všech stran. Ze severu od Běloruska, z jihu od Krymu i z východu od Donbasu, uvádí CNN Prima News. Naopak poradce ukrajinského ministerstva obrany Jurij Sak pro CNBC uvedl, že neočekává útok v Chersonu a nepředpokládá ani útok od severu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na Donbasu se vedou ty nejtvrdší boje od začátku války, a proto jsou některé regiony zcela zničeny

Předpovídá spíše snahu Ruska plně ovládnout Donbas. Takový scénář považuje za reálný také bývalý zástupce náměstka generálního tajemníka NATO Jamie Shea, podle kterého se bude snažit ruská armáda získat části území, které si Moskva přivlastnila v rámci anexe. Na podzim loňského roku na základě referend ruský prezident Vladimir Putin ohlásil, že se Záporožská, Doněcká, Chersonská a Luhanská oblast připojí k Ruské federaci. Moskva ale reálně všechny oblasti neovládá. Naopak loni přišla například o strategický Cherson.

Docházejí Rusům nervy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články