Vlna zdražování dopadá i na jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. Cena piva roste po celé Evropě.
Pivo je populární po celém světě. Ne všude je ale možné si ho pořídit za přijatelnou cenu. Nejdražší je zlatavý mok v Norsku, kde za jeden půllitr piva zákazníci zaplatí více než 200 korun. Podobně vysoko ceněné je pivo také například na Islandu, jak píše web American crafter. Peněženka se pořádně provětrá i při popíjení piva v Dánsku, Švédsku, Francii či Finsku, kde se průměrná cena půllitru pohybuje kolem 150 korun. Zatímco při pohledu na taková čísla je milovníkům zlatavého moku úzko, jiný žebříček cen piva jim naopak způsobí radost.
Na pivo do zahraničí
Web American crafter prozkoumal i země, kde je naopak půllitr oblíbeného nápoje nejlevnější. A řada z nich se nachází na evropském kontinentu. Úplně nejlevněji je možné koupit točené pivo v Bělorusku, a to za zhruba 20 korun. Jen o pár korun více je pak nutné za zlatavý mok zaplatit na Ukrajině či v Ázerbájdžánu. Velmi příznivou cenu dají pivaři za půllitr točeného také v Moldavsku a Albánii, kde stojí pivo kolem 30 korun.
Nejbližší pro Česko levnou pivní zemí je ale Maďarsko, které se v žebříčku nejlevnějších pivních destinací dostalo s cenou 37 korun na 10. příčku. Proti Česku docela rozdíl. Jak informuje web Deník, za zlatavý mok dají zákazníci v některých podnicích i kolem 60 korun. A pivovary navíc plánují dál zdražovat. Jak Události247 informovaly, od 1. října se zvýšila většina produktů Plzeňského Prazdroje o zhruba osm procent. Ke zvyšování cen kvůli drahým energiím a vysoké inflaci přistoupily také další pivovary.
Lidé jsou velmi nespokojeni
Více si lidé připlatí za Bernard, Staropramen, Holbu, Litovel i Zubr. Zdražování plánuje také Budějovický Budvar. „Nárůst ceny elektřiny o tři sta procent, to jsou pro nás desítky milionů, to stejné u ceny plechovek, cen lahví, kartonáže, obalového materiálu a energií,“ vysvětlil pro web iRozhlas ředitel národního pivovaru Petr Dvořák. Od listopadu tak Budvar zvyšuje ceny v průměru o deset procent. Další zdražování navíc není vyloučené ani v dalších měsících, protože letošní úroda nebyla příliš dobrá, což zvýší cenu sladu.
Řada lidí se tak připravuje na to, že bude muset kvůli úsporám svůj oblíbený nápoj oželet. „Chodili jsme tak dvakrát do měsíce, my důchodci, na dvě max tři piva. Tak teď si dáme jedno na schodech a půjdem domů. Jak chtějí takhle nabízet zboží. Takto můžou zrovna všechny hospody zavřít,“ uvedl komentující Petr Malchar. Se zajímavým názorem přišel Oldřich Wiesner. „Říká se, že vláda která zdraží pivo, tak padne. Jsem zvědav jak to dopadne,“ uvedl.