Rok 2023 ve znamení zoufalství: Miliony Čechů sužuje chudoba. Uchylují se proto k žalostným činům, nemají na výběr

Ekonomické problémy začíná mít stále více lidí. Může za to inflace i nedostatečná podpora státu. Někteří proto dělají razantní rozhodnutí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
                   

Nedostatek peněz trápí aktuálně mnoho domácností, a proto se musí obracet na banky s prosbou o úvěr, píše web ČT24. Někteří lidé ale u zavedených bankovních institucí narazí a nezbývá jim, než si půjčit od pochybných firem. Ty však mají často jako podmínku zástavu domu, informuje web ČT24. Své zkušenosti s tím má i Denisa Lazarovská z Prahy, která si půjčila 200 tisíc korun, zastavila proto dům. Po pár měsících firma chtěla peníze zpět a žena si musela půjčit od další společnosti.

Pokračování až ke čtvrté společnosti

Kvůli půjčovací spirále narostl za necelé dva roky dvousettisícový dluh na 2,8 milionu korun, popisuje ČT24. Odborníci upozorňují, že rodina paní Lazarovské naletěla novodobým lichvářům. „Jedna firma nabídne první půjčku, potom zprostředkuje jiný úvěr. Domluví vyplacení jiného úvěru a přeúvěrování na čtvrtou firmu. A každá ta další firma si uloupne další peníze. Ve finále se lidem, kteří jsou v problémech, ale mají problémy ještě relativně malé, ty problémy výrazně znásobí,“ vysvětlil ČT24 ředitel Institut prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Podle něj postavení byznysu na finanční tísni druhých je hyenismem. Zároveň upozorňuje, že se v Česku takové praktiky neřeší. Policie často konstatuje, že smlouva byla podepsána, a tak je platná. Paní Lazarovská měla štěstí, že v jejím případě soud lichvu viděl a dům jí nakonec zůstal. U spousty jiných to však dopadlo hůře. Nejen půjčkami lidé řeší složitou ekonomickou situaci. Rostu také krádeže v obchodech. Zoufalost k takovému činu dovedla 23letou ženu v Pardubicích, o které Události247 psaly loni v říjnu.

Matka dvou dětí kradla potraviny, aby měla rodina co jíst

I tento případ dobře dopadl. Přivolaní strážníci měli soucit a ženu nepotrestali. Naopak jí nákup zaplatili a další peníze přidali, píše server Pardubický deník. Je evidentní, že mnoho lidí je nuceno kvůli existenčním problémům dělat věci, které by si dříve ani nedovedli představit. Obavy z nedostatku peněz, kvůli nedostatečné pomoci ze strany státu, prohlubuje u některých deprese. Trpí také partnerské vztahy. Potíže vyjít každý měsíc s příjmy vyvolávají v rodinách hádky, píše web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé ze zoufalství propadají alkoholu, který jejich problémy ještě zvětšuje

Celkově se nižší životní úroveň podepisuje i na psychickém zdraví. Řada lidí má proto také větší sklon k závislostem. Propadají cigaretám či alkoholu. To jejich finanční situaci ještě více zhoršuje. Navíc to má neblahý vliv na jejich zdraví. Zdravotní problémy si mohou přivodit také lidé, kteří si nemohou nyní dovolit zdravá jídla. A takových není málo. Jak Události247 psaly loni v listopadu, v průzkumu společnosti Edenred přiznalo šest z deseti Čechů, že se kvůli vysokým cenám na jídle šidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články