Kladivo na chudé: Nedostatek potravin spolu s vysokými cenami zničí životy víc než milionu Čechů

Letošní zdražování se stalo pro mnoho lidí v Česku noční můrou. Některé potraviny si už nyní někteří nemohou dovolit.

i Zdroj fotografie: Mercy / Creative Commons / CC BY
                   

Zatímco ještě loni byla inflace 3,8 procenta, v letošním roce láme rekordy. V říjnu vzrostly spotřební ceny meziročně o 15,1 procenta, ukazují data Českého statistického úřadu. Nejvyšší inflace byla letos v září, kdy dosáhla na 18 procent. Situace i v posledních měsících roku nebude o mnoho lepší. Zdražování v Česku dál pokračuje a dopadá hlavně na potraviny. Ty v říjnu zdražily o 26,7 procenta, což je sedmé nejrychlejší tempo v Evropě. Jak připomíná web Seznam Zprávy, vliv na to mají nejen drahé energie, ale i skutečnost, že obchody kopírují německé ceny.

Cukr zdražil o více než sto procent

Problémem také je, že čeští výrobci víc exportují a v tuzemsku proto vzniká nedostatek. U některých základních položek tak cena roste až neuvěřitelně rychle. U cukru došlo k meziročnímu zdražení o více než sto procent, u másla, mouky a rostlinných olejů pak o více než polovinu, píše dále web Seznam Zprávy. Naopak nejméně se zdražování dotýká zboží z dovozu. Jde tedy hlavně o ryby, zeleninu, ovoce či čokoládu, u kterých cena meziročně vzrostla o méně než deset procent.

Přesto se jedná o potraviny, které jsou tradičně dražší, a tak si je v aktuální situaci nemůže mnoho lidí dovolit. Naopak jsou kvůli nedostatku peněz nuceni sahat po levných potravinách, které jsou nutričně chudé a plné chemických přísad. Šest z deseti Čechů v rozsáhlém průzkumu společnosti Edenred přiznalo, že se kvůli vysokým cenám na jídle šidí. Odborníci na výživu proto bijí na poplach, protože nedostatek zdravých jídel může lidem způsobit celou řadu zdravotních problémů.

Brambory raději do zásoby

Nekvalitní potraviny bohaté na cukr a tuky naopak otevírá cestu k obezitě. Vláda by mohla občanům pomoci zastropováním cen u základních potravin. K tomu se ale kabinet Petra Fialy evidentně nechystá. Nízkopříjmovým skupinám proto nezbývá téměř nic navíc. „Takových třináct procent lidí má nízké, zbytkové příjmy. Když zaplatí potraviny a bydlení, tak jim zbývá stovka na člověka na den,“ uvedl pro web iRozhlas sociolog Daniel Prokop. Podle něj inflace poškozuje některé části společnosti, které se velmi rychle blíží k chudobě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V září meziročně ubylo obchodů, které nabízely cibuli v akci. Loni jich bylo deset, letos jen tři

Navíc se ukazuje, že u některých základních potravin cena ještě letos skokově poroste. Jak Události247 informovaly zde, odborníci upozorňují na zdražení brambor, a proto doporučují si nakoupit zásoby této zeleniny. Aktuálně se kilogram brambor na uskladnění prodává za zhruba deset korun, loni to bylo o polovinu méně. Rychle roste cena i u cibule, která také patří k základům českého jídelníčku. Loni na podzim stála průměrně 9 korun za kilogram, letos je to až 13 korun, upozorňuje server Kupi.

Děláte si zásoby potravin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa