Lukašenko překvapil: Už i Putinovi nejbližší přívrženci se začínají přiklánět na stranu Ukrajiny

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se před ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem pozitivně vyjádřil vůči představitelům Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Podle běloruského vůdce se nejvyšší ukrajinští představitelé překvapivě chovají vůči Minsku dobře, když se nedopouští žádných provokací, informuje web Novinky. „Naši západní sousedé se snaží využít Ukrajinu proti Bělorusku. Co mě ale udivuje a příjemně překvapuje, je, že se Ukrajina drží na uzdě. Neprovádí žádné provokace vůči Bělorusku, ačkoli ji k tomu západní sousedé vyzývají,“ uvedl Lukašenko, který je blízkým přívrženec Putina, před šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Ruský ministr navštívil Minsk ve čtvrtek už podruhé v tomto roce.

Zapojení Běloruska se vzdaluje

Tématem hovoru politiků měl být vývoj války na Ukrajině. Web Novinky připomíná, že už se několik týdnů spekuluje, že se Bělorusko do bojů aktivně zapojí. Toto riziko zvyšovalo také oznámení společných cvičení obou zemí, o kterém informovaly Události247 před pár dny. Na běloruském území se mají pohybovat tisíce ruských vojáků. V posledních dnech se také objevovaly spekulace o běloruské mobilizaci. Lukašenko se ale přímému vtažení do konfliktu zatím úspěšně brání. Prohlášení naopak naznačuje, jako by se stavěl na stranu Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruská armáda má mít podle odhadu k dispozici zhruba 50 tisíc vojáků

Na začátku ledna dokonce podepsal dekret, ve kterém rok 2023 označil jako ,,rok míru“, uvádí server Novinky. Svým pochvalným prohlášením vůči ukrajinským představitelům tak zřejmě odhalil svou pozici, kterou je nezapojovat se do konfliktu. Běloruský prezident je přitom považován za jednoho z nejvěrnějších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. I mezi nejbližšími spolupracovníky šéfa Kremlu ale dochází k rebeliím.

Netolerantní Rusové

Web The Washington Post informoval loni v říjnu, že jeden ze spolupracovníků měl Putina konfrontovat s chybami, kterých se ruská armáda na Ukrajině dopustila. Mělo jít mimo jiné o špatnou organizaci. Informacemi o rozbroji v okolí ruského prezidenta byl informován, a to prostřednictvím americké rozvědky, šéf Bílého domu Joe Biden. Nebyla ale zveřejněna identita osoby, která se vůči Putinovi dopustila výpadu. Šéf Kremlu je obklopen především bývalými kolegy z KGB, píše web Echo24.

Jinak ale není kritika vůči válce na Ukrajině tolerována ani v ruské společnosti. Na konci loňského roku se po sociálních sítích začalo šířit video, které zachycuje, jak je nevybíravě vyvlečena z autobusu starší Ruska, která má na konflikt na Ukrajině jiný názor než ostatní spolucestující, informuje web Novinky. K události mělo dojít v městě Dolgoprudny, které se nachází asi 20 kilometrů od Moskvy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou