Jadernými útoky vyhrožuje už i Bělorusko. Lukašenkův proslov západní politiky nepotěšil

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nechal modernizovat letouny Su-24 tak, aby byly schopny nést jaderné zbraně. S výcvikem pilotů pomůže Rusko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bělorusko se rozhodlo upravit své letouny po červnovém setkání Lukašenka se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, píše web Daily Mail. Šéf Kremlu na schůzce kromě modernizací letadel v ruských továrnách Minsku nabídl také pomoc s výcvikem pilotů. Díky tomu teď může Lukašenko vyhrožovat Západu, což velmi rád činí. Bělorusko si podle něj už vybralo pro případ provokace západní cíle. Běloruská státní tisková agentura Belta upozornila, že prezident varoval Západ, že ho „nezachrání žádné vrtulníky ani letadla“.

Lukašenko jako věrný Putinův spojenec

Vše má být podle běloruské hlavy státu připraveno, pokud západní státy nebudou upozornění respektovat. Jak dále píše web Daily Mail, Lukašenko ale ve své hrozbě neuvedl, kolik válečných letadel prošlo modernizací pro schopnost nést jaderné hlavice. Navíc neexistuje žádný důkaz, že k úpravě opravdu došlo. Prohlášení Minsku nekomentoval nijak ani Kreml. I v případě, že by prohlášení běloruské hlavy státu nebylo pravdivé, nedá se předpokládat, že by to Rusko prozradilo, doplňuje server.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko

Minsk se stal po invazi na Ukrajinu hlavním spojencem Moskvy, když poskytl své území i pro tažení ruských vojáků. Web Blesk také upozorňuje, že Lukašenko se ve svém nejnovějším prohlášení vyjádřil i konkrétněji, z jaké strany jeho země cítí hrozbu. Podle běloruského prezidenta jde o Polsko. Podle něj ale tamní armáda chápe, jak by Minsk reagoval na případnou eskalaci napětí, uvedla agentura Belta. Bělorusko není jediné, které použitím jaderných zbraní vyhrožuje.

Jaderná hrozba jde i ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin už na začátku války na Ukrajině uvedl ruské jaderné síly do nejvyšší pohotovosti a někteří ruští představitelé během války několikrát použitím jaderných zbraní pohrozili. Naposled téma jaderné války vytáhl jeden z předních ruských propagandistů Vladimir Solovjov. Jak píše server CNN Prima News, ruský moderátor varoval před zapojením NATO do konfliktu na Ukrajině. „NATO nejsou naši lidé, nebudeme pro ně mít žádné slitování,“ cituje Solovjova server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Policy Exchange / Creative Commons / CC BY
Liz Trussová – ministryně zahraničí UK

Moderátor proto upozornil, že aliance musí být připravena na jadernou válkou, protože Rusku jednou „dojde trpělivost“. Mluvit o použití jaderných zbraní se v poslední době nestydí ani západní představitelé. Svým prohlášením nedávno šokovala adeptka na britskou premiérku Liz Trussová. Jak Události247 informovaly, ministryně zahraničí bez emocí uvedla, že je připravena rozpoutat jadernou válku jako možná budoucí britská předsedkyně vlády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články