Lukašenko byl nervózní, Lavrov nasadil poker face. Setkání politiků přineslo překvapivá vyjádření

Nahrávka ze setkání v Minsku ukázala, že běloruský prezident Lukašenko mluvil rychle a nervózně, zatímco ruský ministr zahraničí Lavrov si zachoval kamennou tvář.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Hlavním tématem schůzky běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova byla spolupráce Minsku a Moskvy, informuje web Onet. Setkání se zúčastnil také běloruský šéf diplomacie Sjarhej Alejnik. Probírat se měla rovněž speciální vojenská operace, jak Rusko válku na Ukrajině označuje, a řeč přišla i na ekonomická témata. Krátký záznam ze schůzky v aplikaci Telegram zveřejnil kanál spojený s Lukašenkem.

Politici si notovali

Jak uvádí web Onet, atmosféra jednání se dala vyčíst hlavně z řeči těla běloruského vůdce. Lukašenko seděl strnule na okraji pohovky a byl zjevně nervózní. Další přítomní v porovnání s ním naopak působili uvolněně. Lavrov poslouchal Lukašenka s pokerovým výrazem a jen občas pokýval hlavou. Například když Lukašenko ujišťoval Lavrova, že je v otázce vojenské spolupráce jeho země připravena udělat cokoliv. „Všechno, co v tomto těžkém období potřebujete, můžeme udělat, jen nám to řekněte,“ cituje Lukašenka Onet.

Lukašenko se během setkání dopustil také překvapivého vyjádření vůči Ukrajině, jak Události247 informovaly v pátek. Podle běloruské hlavy státu se nejvyšší ukrajinští představitelé vůči Minsku chovají překvapivě dobře, neboť i přes nátlak Západu se nedopouští žádných provokací. K hodnocení ekonomické situace obou zemí pak Lukašenko prohlásil, že západní sankce nepoškodily ekonomiku ani Ruska, ani Běloruska, s čímž Lavrov souhlasil.

Lavrovův výpad vůči Západu

Postupovat ve všech záležitostech chtějí obě země nadále koordinovaně. „Máme jednotný postoj k tomu, jakých cílů by mělo být dosaženo a jak zajistit, aby Rusko ani Bělorusko nebylo ohroženo našimi sousedy,“ cituje šéfa ruské diplomacie web Onet. Lavrov se při své návštěvě Minsku také otevřeně pustil do Západu. Při hovoru se svým běloruským protějškem Alejnikem uvedl, že Moskva dělá vše proto, aby zástupci Evropské unie a NATO „vystřízlivěli“ ze svých představ, informuje ČTK.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Sergej Lavrov

Opět zopakoval také frázi, která zaznívá z Moskvy opakovaně, tedy že Západ se snaží přeměnit Ukrajinu v protiruskou zemi. Cílem západních zemí má být podle Lavrova poškodit legitimní zájmy Ruska, oslabit ho, způsobit mu strategickou porážku a zpochybnit jeho územní celistvost, uvádí ČTK. Jde zřejmě o reakci Ruska na očekávanou další vojenskou podporu Ukrajině. Masivní pomoc včetně dodávek těžkých zbraní oznámila v posledních dnech řada zemí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále