Nevyzpytatelný Lukašenko: Do války se prý nezapojí, jeho činy ale mluví o něčem jiném

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko je věrným spojencem ruského prezidenta Putina. Ačkoli přímé zapojení země do války popírá, Rusy nepřímo podporuje výrobou techniky.

i Zdroj fotografie: Press Service of the President of the Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Jak informuje web Onet, běloruský prezident na setkání se svým ruským protějškem prohlásil, že jeho země je připravena podílet se na výrobě útočných letounů Su-25. Ty se podle jeho slov na Ukrajině „osvědčily“. Oba státníci se sešli v pátek v rezidenci Novo-Ogaryovo u Moskvy. Tématem jednání byly ekonomické, vojenské a politické otázky i budoucí rozvoj rusko-běloruského partnerství.

V případě napadení slibuje Lukašenko tvrdou odpověď

Jak Lukašenko během rozhovoru uvedl, Bělorusové už nyní vyrábějí až 100 součástek pro letouny MS-21 a Suchoj Superjet 100. V této spolupráci pak míní v případě ruského zájmu pokračovat i nadále. „Máme tři továrny: dvě vojenské a jednu civilní,“ cituje běloruského vůdce Onet. Běloruská vláda podle Lukašenka rovněž potvrdila, že závody jsou připraveny k výrobě, pokud Rusko poskytne „adekvátní technologickou podporu“.

Je zřejmé, že Minsk je ochoten podílet se na výrobě letounů, které budou použity ve válce na Ukrajině. Jde tak o další rozšíření spolupráce v rámci ruské invaze do sousední země. Lukašenko nicméně odmítá, že by se jeho země měla aktivně do bojů zapojit. Tuto variantu připouští pouze v případě přímého útoku na Bělorusko.

„Jsem připraven bojovat společně s Rusy z území Běloruska zatím jen v jednom případě. Pokud odtamtud alespoň jeden voják přijede na území Běloruska s cílem zabít můj lid. Pokud se dopustí agrese proti Bělorusku, odpověď bude nejkrutější. A válka získá úplně jiný charakter,“ cituje běloruského vůdce web Fórum24. Platit to má nejen pro Ukrajinu, ale i další sousední země.

Lukašenkova nabídka míru nebude vyslyšena

Běloruský vůdce se také znovu pustil do kritiky Západu. Podle Lukašenko chtějí západní země „rozdělit Ukrajinu s pomocí Poláků“. Západ podle něj rovněž usiluje o zapojení Běloruska do války na Ukrajině. „Doslova o tom sní, protože by to umožnilo s přihlédnutím k délce hranic Běloruska dále protáhnout frontu o 2,5 tisíce kilometrů. To by zkomplikovalo situaci pro běloruské jednotky a Rusko,“ cituje jeho vyjádření web Forum24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezident USA Joe Biden navštíví Varšavu 21. února, kdy přednese projev k válce na Ukrajině

Ostrých výroků se nevyzpytatelná běloruská hlava státu dopouští v situaci, kdy se zároveň snaží působit jako mírový element. To i přesto, že jeho činy mluví o něčem jiném a svou nepřímou podporou Putina se staví na stranu agresora. Nabídl dokonce, že v Minsku uspořádá jednání mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a Putinem. Dojít by k němu podle jeho slov mohlo během příštího týdne, kdy šéf Bílého domu navštíví Varšavu.

„Pokud tu válku chce zastavit, Polsko je blízko, pošlu pro něho letadlo a uvítáme ho. Máme mezinárodní letiště. Může u nás přistát i jeho Air Force One. Jednou u nás byl i Clinton. Sedneme si spolu a ten problém vyřešíme. Budeme mít možnost vyřešit spolu úplně všechno,“ cituje Lukašenka web TN. Přiletět na jednání s americkým prezidentem prý navíc může nejen Putin, ale dokonce i Zelenskyj. Jak nicméně server TN upozorňuje, Lukašenko si je moc dobře vědom, že ho bude Biden ignorovat.

Zapojí se nakonec Lukašenko do války na Ukrajině po boku Putina?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou