Exprezident Ruska ostře zareagoval na Bidenovu výzvu a nazval ho ,,divným dědkem“

Americký prezident Joe Biden vyzval Rusko, aby stáhlo svou armádu z Ukrajiny. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv poslal jasnou odpověď.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America / Creative Commons / CC BY
                   

Stávající místopředseda ruské Rady bezpečnosti výzvy šéfa Bílého domu zcela odmítl a poslal Spojeným státům vzkaz. „Válka skončí až, když Spojené státy přestanou dodávat zbraně režimu v Kyjevě,“ cituje web Čas z příspěvku Medveděva v aplikaci Telegram. Bývalá ruská hlava státu také uvedla, že pokud Moskva na Ukrajině nevyhraje, Rusko „přestane existovat, bude rozdrobené na kousky“. Medveděv ve svém nejnovějším telegramovém příspěvku opět volil i velmi drsná oslovení vůči světovým představitelům.

Slovní útok na Bidena

Tentokrát vůči americkému prezidentovi. „Kdo vůbec je ten divný dědek s nepřítomným pohledem, který řeční z Polska? Proč se vyjadřuje k problémům občanů jiné země v čase, když jeho vlastní národ jich má více než dost?“ cituje Čas z vyjádření bývalého ruského prezidenta. Biden pronesl svůj projev v rámci ročního výročí invaze z polské Varšavy. Přislíbil, že podpora USA Ukrajině nepoleví. Americký prezident se během své dvacetiminutové řeči také obrátil na Rusy, a to se vzkazem, že Západ před ruskou invazí nechystal útok na jejich vlast, píše ČTK.

Medveděva ale tato pasáž evidentně naštvala. Obvinil také USA z megalomanství a uvedl ve svém telegramovém příspěvku, že na světě Američané způsobili mnoho válek. Nejde o první agresivní výpad bývalého ruského prezidenta. Svou drsnou rétorikou na svou osobou strhuje pozornost od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Nejde přitom jen o jeho výhrůžky použitím jaderných zbraní. Často se také nechvalně vyjadřuje ke konkrétním lidem.

Medveděvova proměna

Když Kyjev odmítl před loňskými Vánocemi Putinovu výzvu na klid zbraní, Medveděv napsal, že „prasata nemají ani víru, ani vrozený smysl pro vděčnost“, jak Události247 psaly v lednu. Opřel se také do západních představitelů. I oni ve většině kritizovali nabídku na vánoční příměří, a to včetně německé ministryně zahraničí Anny Baerbockové. To nenechal místopředseda ruské Bezpečnostní rady bez reakce.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Medveděv má velmi blízko k Putinovi, uvádí se, že v jeho týmu zastává pozici jestřába

„Dokonce i nevzdělaná žena Baerbocková a řada dalších dozorců v evropském vepřínu kňučela o nepřípustnosti příměří“, napsal Medveděv. Jeho rétorika během války na Ukrajině je v rozporu s tím, jak vystupoval v minulosti, kdy měl pověst liberála a skoro miláčka západních politiků, píše web iRozhlas. Za takovou proměnou může stát snaha Medveděva ze sebe udělat drsňáka typu šéfa wagnerovců Prigožina či vůdce Čečenců Kadyrova, kterým díky tomu vzrůstá politická podpora, dodává iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety