Varování z Ruska: Prohra na Ukrajině odstartuje jadernou válku

Zatímco USA společně s dalšími západními státy oznamují nové dodávky pro Ukrajinu, Moskva znovu začala mluvit o jaderných zbraních.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY, Depositphotos
                   

Rusko se snaží zdůrazňováním svého jaderného arzenálu odradit spojence Kyjeva od pomoci, informuje web CBS News. Válka už trvá téměř 11 měsíců a Ukrajině se daří odolávat ruské agresi jen díky západní pomoci. Nyní se chystá Západ poslat Kyjevu další podporu, včetně moderních bitevních tanků. Spojené státy v rámci dalšího balíku vojenské pomoci v hodnotě 2,5 miliard dolarů (asi 55,4 miliardy korun) na Ukrajinu pošlou mimo jiné 59 bojových vozidel pěchoty Bradley a 90 obrněných transportérů Stryker, píše ČTK.

Medveděv drsnými komentáři nešetří

Washington hodlá další podporou hlavně posílit mechanizované pěchoty, aby ukrajinské síly byly schopny prorazit skrze nové ruské obranné linie. Ukrajina několikrát v minulosti zopakovala, že válka skončí jen jejím vítězstvím. S tím ale nesouhlasí ruští představitelé. Porážka jaderné mocnosti v konvenční válce může vyvolat jadernou válku,“ cituje CBS News varování bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ostré vyjádření zveřejnil Putinův spojenec a stávající místopředseda ruské Rady bezpečnosti v aplikaci Telegram.

Podle Medveděva „jaderné mocnosti neprohrály velké konflikty, na kterých závisel jejich osud“, uvádí dále CBS News. Medveděv se v průběhu ruské invaze několikrát ostře vyjádřil vůči Západu. Je tak jasné, že prohra na Ukrajině odstartuje jadernou válku ze strany Ruska. Některé jeho komentáře se neobešly ani bez vulgarit, jak Události247 psaly na začátku roku. K Medveděvovým posledním slovům o jaderném konfliktu se musel vyjádřit i Kreml v důsledku otázek, jestli to nepředstavuje eskalaci konfliktu na Ukrajině, uvádí CBS News.

USA: Nebezpečné a lehkomyslné

Podle Dmitrije Peskova, mluvčího Kreml, je to ale v souladu s ruskou jadernou doktrínou a nejsou v tom žádné rozpory. Je tak zřejmé, že vyjádření ruských představitelů se budou zostřovat i v budoucnu. Potvrzením toho je také čtvrteční kázání hlavy ruské pravoslavné církve. Patriarcha Kirill v něm prohlásil, že „pokus zničit Rusko by znamenal konec světa“, informuje CBS News. Ve své řeči stejně jako Medveděv připomněl, že Moskva vlastní „mocné zbraně“.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Patriarcha Kirill má velmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, invazi otevřeně několikrát podpořil

Západ tato rétorika nepřekvapila. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedanta Patela je v souladu s předchozími ruskými prohlášením ohledně použití jaderných zbraní. Přesto upozornil na jejich úskalí. Myslíme, že provokativní rétorika ohledně jaderných zbaní je nejen nebezpečná, je lehkomyslná, zvyšuje riziho chybného odhadu a upřímně řečeno je třeba se jí vyhnout,“ cituje Patela server CBS News.

Straší podle vás Kreml, nebo je tentokrát varování směrem k Západu reálné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále