Pojišťovny vrací lidem za loňský rok stovky milionů korun na přeplatcích za léky

Tři největší české zdravotní pojišťovny zaznamenali v roce 2020 nárůst přeplatků za léky vydané na recept. Pojištěncům vrací stovky milionů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. A to vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Jak informuje server TN, o vrácení peněz lidé žádat nemusí, pojištěncům jsou vypláceny automaticky. Výši přeplatků si může každý zjistit v aplikaci své pojišťovny. Oproti roku 2020 vyplatí tři největší zdravotní pojišťovny svým klientům o více než 100 milionů korun navíc.

Nejvíce vyplácí VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (VZP ČR) vyplatila za rok 2021 za přeplatky rekordních téměř 600 milionů korun. Peníze dostane 534 tisíc klientů největší české zdravotní pojišťovny. Průměrně každý dostal přeplatek ve výši 1122 korun.

Podle mluvčí VZP Viktorie Plívové počet těch, kterým budou peníze na přeplatcích vráceny, stoupl v loňském roce meziročně o 7 procent. „A rozrostl se napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejpočetnější skupinou jsou senioři nad 70 let (téměř 458 tisíc klientů) a vráceno jim bude 81 procent z celkové částky, téměř 488 milionů,“ vysvětlila mluvčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Výše přeplatků na lécích se u VZP meziročně zvýšila o skoro 48 milionů korun. Nárůst v přeplatcích zaznamenala také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), která loni vyplatila na přeplatcích za léky 115 milionů korun 90 994 klientům. Jde tak o 10procentní nárůst v počtu pojištěnců, kteří měli na přeplatek nárok. „Jednalo se o 9 387 pojištěnců více než v roce 2020,“ řekla mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.

Ochranný limit není u každého stejný

Nejméně vrací na přeplatcích Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (VoZP ČR), která za rok 2021 vyplatila více než 59 milionů korun. „Celkový počet případů (jeden pojištěnec může být uveden vícekrát) byl 117 115,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jan Mates. Každý pojištěnec má určitou výši takzvaného ročního ochranného limitu. Ten je stanoven zákonem o veřejném zdravotním pojištění a naplňuje se podle toho, kolik pojištěnec zakoupí léků nebo výživ na předpis od lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senior

V případě překonání limitu, pojišťovna klientovi vrací přebývající částku. Výše ochranného limitu není u každého pojištěnce stejná. Jak uvádí VZP na 500 korun je limit stanoven u lidí, kterým byla uznána invalidita ve druhém nebo třetím stupni, ale invalidní důchod jim nebyl přiznán kvůli nesplnění podmínky doby pojištění. Na 500 korun je limit stanoven také u pojištěnců starších 70 let. U dětí mladších 18 let a u klientů starších 65 let je limita stanoven na 1000 korun a u ostatních pojištěnců je to 5 000 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články