Ukrajina s koncem války v dohlednu nepočítá. Mobilizovat budou i nadále

Prodloužení platnosti stanného práva a mobilizace schválil v úterý jednomyslně ukrajinský parlament, pro muže je to jasná zpráva. Rozhodnutí s sebou nese omezení.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Celkem pro prodloužení stanného práva v zemi hlasovalo 348 ze 450 ukrajinských poslanců. Potřeba přitom bylo minimálně 226 hlasů, informuje web Čas. Rozhodnutím ukrajinského parlamentu se stanné právo a mobilizace na Ukrajině prodlouží o dalších 90 dní, a to až do 20. května letošního roku. Ukrajina tak s koncem války v dohledné době očividně nepočítá. Stanné právo a všeobecná mobilizace, včetně dočasného zákazu vycestování, platí pro muže ve věku od 18 do 60 let už od února 2022.

Putin rozhodl jen o anektovaných oblastech

Opatření ukrajinská vláda vyhlásila krátce po začátku ruské invaze. Od té doby byla několikrát na žádost prezidenta Volodymyra Zelenského prodlužována. Během stanného práva mají ozbrojené síly rozšířené pravomoci a jsou také omezeny občanské svobody, například právo na demonstrace, připomíná web Čas. I ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo, a to v říjnu loňského roku ve čtyřech ukrajinských oblastech, které Moskva loni na podzim anektovala.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putinovo rozhodnutí o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Ruské federaci většina světa neuznává

Jedná se o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. S tehdejším rozhodnutím ruského prezidenta ukrajinská strana nesouhlasila. „Zavedení ‚stanného práva‘ na územích okupovaných Ruskou federací by mělo být považováno pouze za pseudolegalizaci drancování majetku Ukrajinců,“ cituje ČTK vyjádření ukrajinského prezidentského poradce Mychajlo Podoljaka. V samotném Rusku ale dosud všeobecná mobilizace vyhlášena nebyla.

Bachmut v obklíčení

Šéf Kremlu vyhlásil loni v září jen částečnou mobilizaci, která se týkala zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností. V posledních měsících se hojně spekuluje, že bude vyhlášeno druhé kolo mobilizace, což Kreml popírá. Už během ledna řada západních a ukrajinských představitelů předpovídala, že k dalšímu náboru branců dojde v nejbližších dnech, jak Události247 informovaly počátkem roku. Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov počítal s termínem 5. ledna.

Přestože k vyhlášení další mobilizace zatím nedošlo, není vyloučeno, že Putin o ní brzy rozhodne. A to i kvůli ztrátám, které Moskva ve válce na Ukrajině zaznamenává. Podle amerických a dalších západních činitelů Rusko přišlo už o 200 tisíc vojáků, informuje web iRozhlas. Vysokou bilanci navýšily hlavně tvrdé boje, které se v posledních týdnech vedou u měst Bachmut a Soledar. Podle posledních zpráv je zřejmě Bachmut už zcela obklíčen a nevede do něj žádná volná přístupová cesta, píše web Novinky.

Co na to říkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa